Պաշտպանի ներկայացուցիչները «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում այցել են հացադուլ հայտարարած անձանց. իրազեկում հացադուլի վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները չհայտարարած այց են իրականացրել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ և ուսումնասիրել հացադուլ հայտարարած ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմանները:
Նրանց պնդմամբ՝ հացադուլը պայմանավորված է բացառապես դատարաններում քննվող քրեական գործերով, որոնց միջամտելը Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությունից դուրս է: Դա պարզաբանվել է նաև հացադուլի մեջ գտնվող անձանց:
Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչները հերթական առանձնազրույցն են ունեցել ապրիլի 15-ից հացադուլի մեջ գտնվող և հացադուլի ընթացքում որոշակի պարբերականությամբ ջրադուլ իրականացնող Արկադի Պապյանի հետ:
Պաշտպանի հանձնարարությամբ Արկադի Պապյանի հետ առանձնազրույցները տեղի են ունենում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ բոլոր այցերի ընթացքում: Ուսումնասիրվում են նրա պահման պայմաններն ու բժշկական փաստաթղթերը: Այցերի արդյունքներով պայմանավորված և նկատի ունենալով, որ մայիսի 7-ի այցի ժամանակ արձանագրվել է Արկադի Պապյանը գիտակցության կորստի դեպք՝ համապատասխան հարցադրումներով գրություններ են հասցեագրվել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայություն: Բարձրացվել են հացադուլով պայմանավորված Արկադի Պապյանի առողջական վիճակի դինամիկայի, բժշկական մշտական հսկողության, ինչպես նաև սոցիալ-հոգեբանական հավելյալ աշխատանքների կատարման վերաբերյալ հարցեր:
Մայիսի 21-ին կատարված վերջին այցի դրությամբ արձանագրվել է, որ Ա. Պապյանի գիտակցությունը պարզ է, կողմնորոշումը՝ բավարար, հարցերին պատասխանում է հստակ, իր ինքնազգացողությունը գնահատում է բավարար: Բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրմամբ՝ արձանագրվել է քաշի կորուստ:
Հացադուլ հայտարարած ևս մեկ անձ գանգատվել է պարբերաբար ուշագնացուցություններից, որը, ըստ նրա, պայմանավորված է իր հիվանդությամբ: Հարցն անմիջապես քննարկվել է քրեակատարողական հիմնարկի բժիշկների հետ և պայմանավորվածություն է ձեռբ բերվել հնարավորին չափ արագ իրականացնել անհրաժեշտ բժշկական հետազոտություններ և կազմակերպել համապատասխան բժշկակական խորհրդատվություն:
Չհայտարարված այցերի ժամանակ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչներն ազատությունից զրկման վայրում հացադուլ իրականացնող անձանց մշտապես տեղեկացնում են հացադուլի բացասական հետևանքների մասին, սակայն պետք է նկատի ունենալ, որ հացադուլը կալանավորված անձի կամ դատապարտյալի իրավունքն է, և որևէ մեկն իրավունք չունի հարկադրելու կամ ստիպելու դադարեցնել հացադուլը։ Ընդ որում, ըստ գործող օրենսդրության՝ հացադուլը գիտակցված շարունակող անձի բժշկական զննությունը և հարկադիր կերակրումն արգելվում է:
Ազատությունից զրկման վայրերում պահվող բոլոր անձանց՝ հացադուլով պայմանավորված առկա խնդիրները մշտապես գտնվում են Պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում:

The representatives of the Defender visited persons on hunger strike in “Nubarashen” Penitentiary institution: Information on the hunger strike
The representatives of the Human Rights Defender conducted an unannounced visit to “Nubarashen” Penitentiary institution and examined the detention conditions of persons deprived of liberty, who announced a hunger strike.
According to the protesters, the hunger strike is conditioned solely by the states of the criminal cases investigated in the courts, interference upon which is beyond the competences of the Human Rights Defender. This has also been clarified to persons on hunger strike.
Within the visit the representatives of the Defender held a subsequent private interview with Arkadi Papyan, who has been on hunger strike since 15 April and periodically engaged in water strikes.
By the instruction of the Defender, private interviews with Arkadi Papyan are conducted during each visit to “Nubarashen” Penitentiary institution.
His detention conditions and medical records are examined.
Based on the results of the visits, taking into account that within the visit on 7 May a case of Arkady Papyan's loss of consciousness was recorded, letters with corresponding questions were sent to the Penitentiary Service of the RA Ministry of Justice.
In connection with the hunger strike, issues related to the dynamics of Arkadi Papyan's health condition, constant medical control, and additional socio-psychological measures were raised.
As of the last visit conducted on 21 May, it was recorded that the consciousness of A. Papyan is clear, his orientation is sufficient, he answers questions clearly and assesses his health condition sufficient.
Examination of medical records showed loss of weight.
Another person who went on hunger strike complained of regular loss of consciousness, which according to him is conditioned by his illness.
The issue was immediately discussed with the doctors of the penitentiary institution, and an agreement was reached to carry out the necessary medical examinations at the earliest possibility and to organize appropriate medical consultation.
Within the unannounced visits the representatives of the Human Rights Defender always inform persons conducting hunger strikes in penitentiary institutions about the negative consequences of the hunger strike. However, it should be taken into account that conducting a hunger strike is the right of a detained or convicted person, and no one has the right to force an end to the hunger strike.
Moreover, according to the current legislation, medical examination and forced feeding of a person who is consciously continuing a hunger strike is prohibited.
The issues of all persons in penitentiary institutions, which are connected with hunger strike, are always under the attention of the Defender.