ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիթորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Ջուզեպե Գալատիին և Յուլիա Լովոչկինային։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Եվրոպայի խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը:
Պաշտպանը ներկայացրել է Հայաստանում ապրիլ և մայիս ամիսներին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ աշխատակազմի գործունեությունը: Մասնավորապես, քննարկման առարկա են դարձել Պաշտպանի աշխատանքը կապված խաղաղ հավաքների մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության, ոստիկանության գործողությունների դեմ բողոքները քննարկելու հետ և այլն։ ԵԽԽՎ համազեկուցողները բարձր են գնահատել այդ օրերին Պաշտպանի աշխատանքը և նշել են, որ իրենց հայտարարություններում այն նույնպես հաշվի են առել։
Արման Թաթոյանը շնորհակալություն է հայտնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը գնահատելու համար, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել շարունակել ակտիվ համագործակցությունը մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ինստիտուտների շարունակական ամրապնդման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առաջնահերթությունները և հետագա համագործակցության հնարավորությունները:

Today, RA Human Rights Defender Arman Tatoyan received the Co-Rapporteurs on Armenia of the PACE Monitoring Committee Giuseppe Galati and Yulia Lovochkina. The RA permanent representative to the Council of Europe, Ambassador Paruyr Hovhannisyan also attended the meeting.
The Defender presented the activities of the Office during the events occurred in Armenia during April and May. In particular, a reference was made to the Defender’s activities with regard to the rights protection of participants of peaceful demonstrations, discussion of complaints against the activities of the Police, etc. The PACE Co-Rapporteurs highly valued the Defender's activities during those days and noted that they had taken them into consideration in their statements as well.
Arman Tatoyan expressed his thankfulness for valuing the activities of the Human Rights Defender and expressed his readiness to continue the active cooperation in strengthening of human rights and democratic institutions.
During the meeting, the parties discussed the priorities in the field of human rights protection and opportunities for further cooperation.