Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ աշխատակազմի ներկայացուցիչները փետրվարի 20-ին և 22-ին չհայտարարված այցեր է իրականացրել Արդարադատության նախարարության «Հրազդան», «Նուբարաշեն», «Վարդաշեն» և «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկներ:
Տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ ազատությունից զրկված, այդ թվում՝ հացադուլ հայտարարած 6 անձանց հետ, ուսումնասիրվել են նրանց պահման պայմանները, ինչպես նաև բժշկական փաստաթղթերը:
Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել ցմահ դատապարտյալներ Արմեն Տեր-Սահակյանի և Արամ Խաչիկյան հետ, ովքեր փետրվարի 12-ից հայտարարել են անժամկետ հացադուլ, ինչպես նաև 2019 թվականի փետրվարի 18‑ից հացադուլ հայտարարած ցմահ դատապարտյալ Ալիկ Գրիգորյանի հետ։ Նրանք գանգատվել են ընդհանուր թուլությունից և ոսկրային ցավերից:
Առանձնազրույց է տեղի ունեցել նաև 2019 թվականի փետրվարի 10-ից հացադուլ հայտարարած Կարեն Հովհաննիսյանի հետ, ով հացադուլ է հայտարարել՝ կապված իր վերաբերյալ քրեական գործի քննության հետ:
Համաձայն բժշկական փաստաթղթերի՝ Կարեն Հովհաննիսյանի մոտ առկա է զարկերակային հիպերտենզիա, ինչպես նաև լարվածության ստենոկարդիա:
Բժշկական փաստաթղթերում առկա է եղել նաև նշում այն մասին, որ 2019 թվականի փետրվարի 21-ին Կարեն Հովհաննիսյանի առողջական վիճակի վատթարացման նպատակով կանչվել է շտապ բժշկական օգնություն, սակայն վերջինս հրաժարվել է բժշկական օգնությունից: Նշված փաստն առանձնազրույցի ընթացքում հաստատել է նաև Կարեն Հովհաննիսյանը: Վերջինս նշել է, որ իր որոշումն պայմանավորված է եղել այն հանգամանքով, որ ստացիոնար բուժում նշանակելու դեպքում չի կարողանա մասնակցել 2019 թվականի փետրվարի 22-ին կայանալիք դատական նիստին, որի ընթացքում պետք է քննարկվի իր խափանման միջոցի հարցը: Այնուամենայնիվ, Պաշտպանը Կարեն Հովհաննիսյանի բժշկական օգնության հարցով գրություն է հասցեագրել Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայություն:
Առանձնազրույց է տեղի ունեցել նաև հացադուլ հայտարարած ազատությունից զրկված մյուս անձանց հետ:
Հացադուլ հայտարարած անձանց առողջական վիճակի և դրա նկատմամբ բժշկական վերահսկողության հարցերը քննարկվել են ՔԿՀ-ի բուժանձնակազմերի հետ:
Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ նաև ազատությունից զրկված այլ անձանց հետ: Բողոքների հիմնական մասը վերաբերել է դատավճիռներին, քրեական գործերի քննությանը, բժշկական օգնությանը, պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատմանը, համաներման ակտի կիրառմանը, արտաքին աշխարհի հետ կապին, պահման պայմաններին և այլն:
Բարձրացված հարցերի մի մասի վերաբերյալ Պաշտպանին ներկայացվել են գրավոր դիմում-բողոքներ, իսկ որոշ հարցեր քննարկվել են քրեակատարողական հիմնարկների վարչակազմերի հետ և տեղում լուծում ստացել:
Ազատությունից զրկված անձանց բարձրացրած հարցերի լուծման կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության շրջանակներում կձեռնարկվեն օրենքով նախատեսված անհրաժեշտ քայլեր։

On February 20 and 22, upon the assignment of the Human Rights Defender, the representatives of the Office paid unannounced visits to Hrazdan, Nubarashen, Vardashen and Prison Hospital Penitentiary Institutions of the Ministry of Justice.
Private interviews were held with persons deprived of liberty, including 6 persons who started hunger strike, their detention conditions, as well as medical documents were examined.
The Defender’s representatives held private interviews with Armen Ter-Sahakyan and Aram Khachikyan, sentenced to life imprisonment, who have started indefinite hunger strike since February 12, as well as with Alik Grigoryan, sentenced to life imprisonment, who has started a hunger strike since February 18, 2019.
A private interview was also held with Karen Hovhannisyan, who have started a hunger strike since February 10, 2019. His claim was connected with the investigation of his criminal case.
According to the medical documents Karen Hovhannisyan has an arterial hypertension, as well as an angina of effort.
There is a note in the medical documents that on 21 February 2019, when health condition of Karen Hovhannisyan had deteriorated an ambulance was called, however the latter refused any medical treatment. Karen Hovhannisyan confirmed this during the private interview. He noted that in case of inpatient treatment he would not be able to participate in the court hearing dated on 22 February 2019 where his measure of restraint should have been discussed. Nevertheless, the Defender sent an official letter to the Penitentiary Service of the Ministry of Justice with regard to Karen Hovhannisyan’s medical assistance.
Private interviews were held also with other persons deprived of liberty who are on hunger strike.
Issues related to the health situation of persons who are on hunger strike and their medical supervision were discussed with the administration of the penitentiary institution.
During the visit, private interviews were held with other persons deprived of their liberty as well. The main part of the complaints related to judgements, investigation of criminal cases, medical assistance, early conditional release, application of the Law on Amnesty, contact with the outside world, detention conditions, etc.
Written application-complaints with regard to the part of the raised issues have been submitted to the Defender, and the other part of them have been discussed with the administration of the penitentiary institutions and have been solved on the spot.
Within the Human Rights Defender’s competence, necessary steps prescribed by the law will be undertaken to solve the issues raised by persons deprived of liberty.