Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության կարևոր ուղղություններից է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից քաղաքացիների դիմումներին, նրանց բարձրացրած խնդիրներին պատշաճ արձագանքումն ապահովելը: Աշխատանքի այս ուղղությունը ներառում է նաև լրագրողական հարցումներին պատասխան տրամադրելու հարցում աջակցելը: Այս կարևոր ուղղությունը նպատակ ունի շարունակաբար ամրապնդել պետության և քաղաքացիների կապը, իսկ լրագրողների միջոցով՝ իրացնել քաղաքացիների տեղեկություններ ստանալու իրավունքը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում վարվում է առանձին վիճակագրություն տեղեկատվության ազատության ոլորտում գրավոր և բանավոր բողոքների վերաբերյալ անհրաժեշտության դեպքում առաջարկներ ներկայացնելու նպատակով: Աշխատանքի այս ուղղությունն արդեն իսկ լինելու է Պաշտպանի առաջնահերթ ուշադրության ներքո:
Մասնավորապես, եթե 2016 թվականին քաղաքացիների դիմումներին չպատասխանելու վերաբերյալ ստացվել է 38 բողոք, 2017 թվականին՝ 46, ապա 2018 թվականին բողոքների թիվը կրկնակիից ավելի աճել է՝ հասնելով 109-ի։
Եթե 2016 թվականին դիմումների հիմնական մասն ուղղված է եղել Պաշտպանության նախարարության, Կառավարության աշխատակազմի և Քննչական կոմիտեի դեմ, ապա 2017 թվականին՝ Ոստիկանության, Դատախազության, Քննչական կոմիտեի, Պաշտպանության նախարարության և Առողջապահության նախարարության դեմ։
2018 թվականի հունվար ամսից մինչև մայիս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում 45 բողոքների հիմնական մասն ուղղված է եղել Ոստիկանության, Պաշտպանության նախարարության, Հայաստանի ազգային արխիվի, Կառավարության աշխատակազմի դեմ, իսկ հունիսից-դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում 64 բողոքների մեծ մասն ուղղված է եղել Առողջապահության նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի, Ոստիկանության, Արդարադատության նախարարության մարմինների, այդ թվում՝ Քրեակատարողական ծառայության դեմ:

One of the most important directions of the Defender’s work is ensuring that state and local self-governing bodies properly respond to citizens' applications and raised issues. This direction of work also includes providing assistance when responding to journalistic inquiries. This crucial direction is aimed at continuously strengthening the relations between the state and citizens, and realizing the citizens’ right to receive information with the help of journalists.
The Human Rights Defender’s Office runs separate statistics on written and oral complaints with regard to freedom of information in order to submit recommendations if needed. This direction of work is already under the primary attention of the Defender.
In particular, if in 2016 38 complaints were received on not responding to citizens’ applications, in 2017 – 46, then in 2019 the number of complaints has been increased more than two times, reaching 109.
If in 2016 most of the complaints were against the Ministry of Defense, the Government Office and Investigative Committee, then in 2017 – against the Police, Prosecutor’s Office, Investigative Committee, Ministry of Defense and Ministry of Healthcare.
From January to May 2018 the most of 45 complaints were against the Police, Ministry of Defense, National Archives of Armenia, Government Office. From June to December of the same year the main part of 64 complaints were against the Ministry of Healthcare, Yerevan Municipality, Police, Ministry of Justice, including Penitentiary Service.