Սեպտեմբերի 23-ին՝ Երևանի ավագանու ընտրության օրը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծին ժամը 18։00-ի դրությամբ ստացվել է 39 ահազանգ։
Աշխատակազմի թեժ գծին ստացված ահազանգերից 12-ը վերաբերել է Երևանում 6 ամսից պակաս հաշվառում ունենալուն և ընտրություններին մասնակցելու հնարավորություն չունենալուն, 11 ահազանգը՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ընտրատեղամասերի անմատչելիությանը։
Ահազանգներ են ստացվել նաև նույնականացման քարտով ընտրելու հնարավորության, իրազեկման թերթիկ չստանալու և այլնի վերաբերյալ:
Բոլոր դեպքերով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը քաղաքացիներին տրամադրել է խորհրդատվություն։
Բացի դրանից, աշխատակազմի թեժ գծին այսօր առավոտյան ստացված հեռախոսազանգի միջոցով քաղաքացին տեղեկություն է տրամադրել այն մասին, որ ընտրողներին կաշառք տալու կասկածանքով նախորդ օրը երեկոյան ինքը բերման է ենթարկվել ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Մաշտոցի բաժին և հարկադրաբար պահվել մինչև առավոտյան 06:00-ն: Խնդրի կապակցությամբ Պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է քննարկման ընթացակարգ՝ հաղորդման հիման վրա անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու նպատակով: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանին հաղորդում է ներկայացրել նաև Ազգային ժողովի պատգամավոր, Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում շուրջօրյա գործում է թեժ գիծը՝ 116-ը կամ (096) 116100 հեռախոսահամարը, որով քաղաքացիներին տրամադրվում է իրավական խորհրդատվություն, իսկ անհրաժեշտության դեպքում իրականացվում է արագ արձագանքում:

On 23 September – on the day of the elections of the Yerevan City Council - the Human Rights Defender's Office received 29 calls to its hotline as of 18:00.
12 calls, received to the hotline, were related to having less than 6 months of registration in Yerevan and, consequently, not having the opportunity to participate in the elections, and 11 calls were about the inaccessibility of polling stations for persons with disabilities.
Calls were also received regarding the possibility of electing with an identification card, not receiving the information sheets, etc.
The Human Rights Defender's Office provided citizens with legal consultation in all cases.
In addition, this morning, a citizen made a telephone call to the hotline of the Defender’s Office and provided information that the previous evening, he had been detained in the Mashtots division of the Police of the Republic of Armenia on suspicion of bribing voters and had been forcibly kept there till 06:00 AM. In regard to this issue, the Defender's Office initiated a discussion procedure to take the necessary steps on the basis of the report. Ms. Naira Zohrabyan - a deputy of the National Assembly and a candidate for Mayor of Yerevan - also reported on this case to the Human Rights Defender.
As a reminder, the Human Rights Defender's Office has 24-hour hotline – at 116 or (096) 116100 - which provides citizens with legal help and, if necessary, rapidly responds to alleged violations and problems.