Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում քննարկվել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության և Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովների կազմերի ձևավորման վերաբերյալ հարցը: Այն քննարկվել է նաև ՀՀ կառավարության 2019 թվականի ապրիլի 4-ի նիստում: Նույն հարցով Պաշտպանին է դիմել ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ Անահիտ Սարգսյանը:
Քննարկումների շրջանակում ուսումնասիրության առարկա են դարձել ինչպես ՀՀ գործող օրենսդրությունը, այնպես էլ՝ ««Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և ««Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքների նախագծերով առաջարկվող փոփոխությունները:
ՀՀ Սահմանադրության, ներպետական օրենսդրության և միջազգային իրավաբանության համադրված վերլուծությամբ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը գտնում է, որ նշված հանձնաժողովների վերաբերյալ օրենքներում այդ հանձնաժողովների անդամների կազմերի ձևավորման հետ կապված, Պաշտպանի կողմից Սահմանադրական դատարան դիմում ներկայացնելու բավարար հիմքեր առկա չեն:
Կառավարության նիստում քննարկված օրենսդրական նախագիծը՝ կապված Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության և Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովների անդամների նշանակման հետ, Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիտարկում է՝ որպես խնդրի լուծմանն ուղղված քայլ: Պետք է ապահովել նշված մարմինների գործունեության շարունակականությունը՝ հաշվի առնելով դրանց կարևորությունը:

The issue related to the formation of the Commission for the Protection of Economic Competition and the Public Services Regulatory Commission has been discussed at the Human Rights Defender's Office. The issue was also discussed at the RA Government's sitting of April 4, 2019. Anahit Sargsyan, a member of the RA State Commission for the Protection of Economic Competition, also applied to the Defender regarding the same issue.
Within the framework of the discussions, both the current legislation of Armenia and the draft laws on making amendments to the laws on Economic Competition and the Regulatory Body for Public Services were studied.
With a combined analysis of the RA Constitution, domestic legislation and international law, the Human Rights Defender finds that there are no sufficient grounds for an application to the Constitutional Court with regard to the formation of the members of these commissions.
Regarding the draft law on the appointment of members of the Commission for the Protection of Economic Competition and the Public Services Regulatory Commission, discussed in the Government sitting, the Human Rights Defender considers it a step towards solving the problem. Given the importance of these bodies, the continuity of their activities should be ensured.