Ոստիկանության կողմից Ժիրայր Սեֆիլյանին և ազատությունից զրկված այլ, այդ թվում՝ ՊՊԾ գունդ զինված մուտք գործելու առնչությամբ կալանավորված մի շարք անձանց դատարան չտեղափոխելը Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախևառաջ դիտարկում է այդ անձանց անձնական ազատության և արդար դատաքննության իրավունքների երաշխավորման տեսանկյունից: Մյուս կողմից, պետք է նկատի ունենալ նաև ազատությունից զրկված անձի անվտանգության շահն ու նրա պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
Ոստիկանությունը, որպես ազատությունից զրկված անձանց դատարան չտեղափոխելու հրապարակային հիմնավորում, նշում է, որ ստացված են եղել օպերատիվ տեղեկություններ այն մասին, որ Ժիրայր Սեֆիլյանի և ազատությունից զրկված մյուս անձանց աջակիցները կարող են շրջափակել դատարանի շենքը և դատական նիստից հետո թույլ չտալ նրանց տեղափոխել քրեակատարողական հիմնարկներ: Ուստի, ըստ Ոստիկանության՝ Ժիրայր Սեֆիլյանին և մյուսներին դատարան չտեղափոխելը պայմանավորված է եղել նրանց անվտանգությունն ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին Ոստիկանությունը ներկայացրել է բանավոր պարզաբանում նաև այն մասին, որ ազատությունից զրկվածներին դատարան չտեղափոխելը պայմանավորված է եղել տեխնիկական պատճառներով:
Կոնկրետ իրավիճակում Մարդու իրավունքների պաշտպանը հաշվի է առնում նաև այն, որ ըստ ազատությունից զրկվածների փաստաբանների՝ դատարանը պետք է քննարկեր իրենց պաշտպանյալներից որոշներին կալանքից ազատելու վերաբերյալ միջնորդություններ: Դրանից բացի, ազատությունից զրկված մի քանի անձ Պաշտպանի աշխատակազմ են ներկայացրել բողոքներ՝ կապված Ոստիկանության կողմից դատարան չտեղափոխվելու և իրենց իրավունքների իրականացմանը խոչընդոտելու հետ: Նրանք նույնը պնդել են նաև քրեակատարողական հիմնարկում Պաշտպանի ներկայացուցիչների հետ առանձնազրույցների ընթացքում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հարկ է համարում ընդգծել, որ անձնական ազատության և արդար դատաքննության իրավունքները սահմանադրական արժեքներ են, որոնք ապահովող բարձրագույն մարմինը դատարանն է: Դատական որոշման հիման վրա ազատությունից զրկված անձի տեղափոխումը դատարան նպատակ է հետապնդում երաշխավորել այդ անձի մասնակցությունը դատարանի կողմից նախապես նշանակված դատական նիստի: Ոստիկանության կողմից այս պարտականության կատարումն այդ անձի նշված իրավունքների իրացման անհրաժեշտ պայման է: Ոստիկանությունն իր այդ պարտականությունը պետք է կատարի՝ գործելով այդ նպատակի համար օրենսդրությամբ նախատեսված կարգավորումներին խիստ համապատասխան:
Ազատությունից զրկված անձին դատարան չտեղափոխելը նրա անվտանգության ապահովման նկատառումով յուրաքանչյուր դեպքում պետք է հիմնավորվի ծանրակշիռ փաստարկներով՝ հաշվի առնելով, որ խոսքը վերաբերում է դատական իշխանության մարմնի որոշման կատարմանը և անձի սահմանադրական իրավունքներին: Միշտ պետք է նկատի ունենալ, որ Ոստիկանության կողմից այդ պարտականության չկատարման ռիսկն անձի գտնվելն է անազատության մեջ առանց դատական պատշաճ ստուգման և դատավարության կոնկրետ փուլում արդար դատաքննության հնարավորությունից նրա զրկվելը: Այլ կերպ՝ ազատությունից զրկված անձի անվտանգության շահի հակակշռումը յուրաքանչյուր դեպքում պետք է լինի այն աստիճանի հիմնավոր, որ հնարավոր լինի հաղթահարել անձնական ազատության ու արդար դատաքննության իրավունքների երաշխավորման բարձր շահը և իրավապահ մարմնի կողմից դատարանի որոշման պահանջի չկատարումը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը, առաջնորդվելով նշված սկզբունքներով, կոնկրետ իրավիճակում Ժիրայր Սեֆիլյանին և ազատությունից զրկված մյուս անձանց Ոստիկանության կողմից դատարան տեղափոխելու պարտականությունը չկատարելը և այդ առնչությամբ բերվող պատճառաբանությունները համարում է անընդունելի:
Ուստի, ստեղծված իրավիճակում նշված անձանց դատարան չտեղափոխելը ոչ իրավաչափ միջամտություն է նրանց անձնական ազատության և արդար դատաքննության իրավունքների իրականացմանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված է քննարկման ընթացակարգ: Ոստիկանությանը հասցեագրվել է համապատասխան գրություն:

Failure by the police to bring Zhirayr Sefilyan and other persons deprived of liberty before the court, including individuals detained in relation to the armed attack on Police Patrol Regiment Service, is viewed by the Human Rights Defender from the perspective of guaranteeing their rights to personal liberty and fair trial. On the other hand, the security interests and the need for protection of persons deprived of liberty must also be taken into consideration.
As a public justification for not bringing the persons deprived of liberty before the court, the Police states that they had received operative information that the supporters of Zhirayr Sefilyan and the other detained persons could surround the court building and hinder their transfer to the penitentiary institution. Therefore, according to the Police, the reason for not bringing Zhirayr Sefilyan and others before the court was to secure their safety. The Police presented oral clarification to the Human Rights Defender’s Office stating that there were also technical reasons for failure of bringing those deprived of liberty before the court.
In a specific situation, the Human Rights Defender also takes into consideration that, according to the advocates of the persons deprived of liberty, the court must have discussed the motives for releasing some of their defendants from detention. Besides, some of the persons deprived of liberty, filed complaints to the Human Rights Defender’s Office related to failure by the Police to bring them before the court and interfering with the realization of their rights. They reaffirmed the same complaints during private interviews with the Defender’s representatives at the penitentiary institution.
The Human Rights Defender finds it necessary to stress that the rights to personal liberty and fair trial are constitutional values, and the court is the highest body responsible for securing those values. The transfer of a person deprived of liberty to the court on the basis of a judicial decision is aimed at guaranteeing the person’s participation in a judicial hearingprescheduled by the court. Performance by the Police of this obligation is a necessary precondition for the realization of the mentioned rights of the individual. The Police shall perform that obligation in strict compliance with the legal regulationsprovided for the realization of that objective.
Solid justification shall be provided for every instance of failure to bring persons deprived of liberty before the court for security reasons, with due consideration of the fact that the question relates to constitutional rights of the individual and execution of a decision adopted by the judiciary. It must always be taken into consideration that failure by the Police to perform this obligation creates a risk of deprivation of liberty without proper judicial review and impossibility for the enjoyment of the right to fair trial at a specific stage of the judicial proceedings. In other words, such solid justification must be provided for the security interest of a person deprived of liberty which will, in the balance of interests,outweigh the high interest of guaranteeing the right to personal liberty and fair trial, as well as the failure by the law-enforcement bodies to execute a lawful order by the court.
The Human Rights Defender, guided by the mentioned principles, finds impermissible the failure by the Police to perform its obligation of bringing Zhirayr Sefilyan and others deprived of liberty before the court in this specific situation.
Therefore, in the existing situation, failure to bring the mentioned individuals before the court constitutes an illegitimate interference with the realization of their rights to personal liberty and fair trial.
Investigation proceedings have been initiated at the Human Rights Defender’s Office. A respective official letter has been addressed to the Police.