Քաղաքացին խնդրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությունը Զինված ուժերի պահեստազորում հաշվառվելու և Հայաստանի քաղաքացու անձնագիր ստանալու հարցում:
Պաշտպանին հասցեագրած դիմումի համաձայն՝ Հայաստանում ծնված դիմումատուն երկար տարիներ որպես փախստական բնակվել է արտերկրում: Վերադարձից հետո Զինված ուժերի պահեստազորում հաշվառվելու համար՝ որպես պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացի, պահանջել են գումար վճարել, իսկ անձնագիր տրամադրելու համար ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունը պահանջել է զինվորական գրքույկ։
Խնդրի առնչությամբ Պաշտպանը պարզաբանումներ է պահանջել Պաշտպանության նախարարությունից: Պարզվել է, որ դեռևս անցյալ տարի դիմումատուի վերաբերյալ նյութերն ուղարկվել են ՀՀ զինվորական դատախազություն՝ քրեական վարույթի շրջանակներում զինվորական հաշվառման չկանգնելու և պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայություն անցած չլինելու փաստը որակելու համար:
Պաշտպանի աշխատակազմի և Պաշտպանության նախարարության համատեղ աշխատանքի արդյունքում՝ հաշվի առնելով, որ քաղաքացին զինվորական հաշվառման վերցված չի եղել, նա հաշվառվել է ՀՀ զինված ուժերի պահեստազորում, ստացել զինվորական գրքույկ, ապա՝ անձնագիր:

A citizen has requested the Human Rights Defender’s support in being registered for Armed forces reserve and receiving an Armenian civilian passport.
According to the application addressed to the Defender, the Armenian-born applicant had lived abroad for a number of years as a refugee. After his return, in order to be registered in the Armed forces reserve as a citizen who had not completed mandatory military service, he was required to pay a sum of money. In addition, the RA Police Passports and Visas Department required a military identification for providing a passport.
Regarding this issue, the Defender requested clarifications from the Ministry of Defense. It was revealed, that last year, documents concerning the applicant had been sent to the RA Military Prosecutor’s Office to assess the fact of not been registered for military service in the framework of criminal proceeding and not completing it.
Taking into account that the citizen had not been registered for military service, he was registered in the Armed forces reserve and received military identification, as well as his passport as a result of joint work between the Defender’s Office and the Ministry of Defense and