ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները Ֆրանկոֆոն օմբուդսմանների և հաշտարարների ասոցիացիայի աջակցությամբ սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 4-ն իրականացրել են փորձի փոխանակման այց Ֆրանսիայի Հանրապետություն։ Այցի շրջանակում Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել Ֆրանսիայի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ։
Ներկայացվել է Ֆրանսիայի օմբուդսմանի լիազորությունները, գործունեության ոլորտները, ինչպես նաև համագործակցության ուղիները դատական իշխանության և հասարակական կազմակերպությունների հետ։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստանի և Ֆրանսիայի մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում արդիական խնդիրները։
Այցի շրջանակում ներկայացվել է նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը և լիազորությունների շրջանակը։ Մասնավորապես, կարևորվել է Պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեությունը, «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» և «Երեխայի իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիաների դրույթների կիրառության մշտադիտարկում իրականացնելու լիազորությունը։ Ընդգծվել է նաև Օմբուդսմանի դերը ՄԻԵԴ-ում երրորդ կողմ հանդես գալու փորձը։
Այցի ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ամրապնդել երկու կառույցների միջև համագործակցությունը։

From September 30 to October 4, the representatives of the Human Rights Defender of Armenia conducted an experience exchange visit to the French Republic with the support of the Association of Ombudsmen and Mediators of la Francophonie (AOMF). During the visit, the Defender's representatives met with representatives of the French Ombudsman Office.
The mandate of the French Ombudsman, fields of activities, as well as the directions of cooperation with the judicial authorities and non-governmental organizations were presented. Current challenges in the field of human rights protection in Armenia and France were also discussed during the meetings.
Within the framework of the visit, the RA Human Rights Defender's activities and mandate were also presented. In particular, the activities of the Defender as the National Preventive Mechanism were highlighted, the Defender’s mandate to monitor the implementation of the provisions of the UN Conventions on the Rights of Persons with Disabilities and on the Rights of the Child was emphasized. The experience of the RA Ombudsman in being a third party in the European Court of Human Rights (ECtHR) was underlined.
At the end of the visit, the parties expressed their readiness to strengthen the cooperation between the two institutions.