Այսօր տեղի է ունեցել հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտրական իրավունքների ապահովման վերաբերյալ քննարկում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, ոլորտի հասարակական կազմակերպությունների ու զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների միջև։
«Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված քննարկման ժամանակ բացման խոսքով հանդես են եկել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավար Արտյոմ Սեդրակյանն ու Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության հայաստանյան ներկայացուցչության (ABA ROLI) տնօրեն Հասմիկ Հակոբյանը։
Պաշտպանի աշխատակազմի սոցիալ-տնտեսական և մշակութային իրավունքների պաշտպանության վարչության պետ Տաթևիկ Թոխյանը տեղեկացրել է, որ եթե անցյալ տարի ընտրական գործընթացում հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրներով 5 ահազանգ է ներկայացվել, ապա այս տարի 20-ից ավելի, որոնք վերաբերել են մեծ մասամբ ընտրատեղամասերի անմատչելիությանը։
«Ստացել ենք ահազանգեր, որոնք վերաբերել են քվեարկության սենյակները շենքի երկրորդ հարկում, նկուղում տեղակայված լինելուն, ինչպես նաև ընտրատեղամասերին անմատչելի կահավորմանը»,- ասել է Տաթևիկ Թոխյանը։
Նա նշել է, որ այս տարի ևս տեսողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար ապահոված չեն եղել քվեաթերթիկներ բրայլյան համակարգով, ինչպես նաև ոչ բոլոր ընտրատեղամասերում են եղել խոշորացույցներ թույլ տեսողություն ունեցող անձանց համար։
Ոլորտի հասարակական կազմակերպությունները նշել են, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի իրացման նպատակով, բացի ողջամիտ տարածքի ապահովումից, պետք է ձեռնարկվեն նաև այլ միջոցներ՝ ապահովելու համար քարոզարշավի ընթացքում տեղեկությունների և հաղորդակցությունների մատչելիությունը: Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտրական հանձնաժողովներում ընդգրկվելու հարցին:
Քննարկման ավարտին մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել ոլորտի խնդիրների լուծման նպատակով իրականացնել համատեղ աշխատանք:

Today, a discussion on ensuring the electoral right of persons with disabilities have taken place between the Human Rights Defender's Office, NGO and mass media representatives.
Mr. Artyom Sedrakyan, Head of the Department of the Office of the Human Rights Defender and Ms. Hasmik Hakobyan, Armenia Country Director of the American Bar Association Rule of Law Initiative (ABA ROLI) made opening speeches during the discussion organized within “Promoting Human Rights Protection in Armenia for All” project.
The Head of Department for Social, Economic and Cultural Rights Protection Mrs. Tatevik Tokhyan informed that if last year five complaints were received on the issues with regard to persons with disabilities during the electoral process, this year more than 20 were related mainly to the inaccessibility of polling stations.
"We have received complaint that concerned voting rooms located on the second floor of the building or in basement, as well as inaccessible furnishing of polling stations," said Tatevik Tokhyan.
She also noted that this year, visually impaired people had not been provided with ballot-papers in Braille system, and not all polling stations had a magnifying glass for people with visual impairments.
NGOs of the field noted that, in order to exercise the electoral right of persons with disabilities, besides providing reasonable accommodation, other measures should be taken to ensure accessibility of information and communications during election campaign. During the discussion the issue of involvement of persons with disabilities in electoral commissions was also raised.
At the end of the discussion the participants expressed their readiness to work jointly to solve the issues of the field.