Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը աշխատանքային այցով գտնվում է ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում՝ ԱՄՆ Հայ իրավաբանների միության հրավերով։
Հուլիսի 1-3-ը՝ այցի երկրորդ փուլում, տեղի են ունեցել հանդիպումներ Լոս Անջելեսի քաղաքային իշխանությունների և հայկական սփյուռքի կազմակերպությունների, ԱՄՆ Կալիֆորնիայի մի շարք համալսարանների հետ:
Գլենդելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում Գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրթյանը այցի կապակցությամբ կազմակերպել է հատուկ ընդունելություն։
Ընդունելության ընթացքում Արման Թաթոյանը հանդես է եկել ելույթի խոսքով։ Ներկայացվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը, մարդու իրավունքներին ու ժողովրդավարական զարգացումներին առնչվող հարցեր։ Մասնավորապես, քննարկվել են դատաիրավական բարեփոխումները, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, քրեակատարողական համակարգը և այլն։ Ընդունելության ավարտին համագործակցության կոնկրետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ԱՄՆ հայ համայնքի մի շարք կազմակերպությունների հետ։
Հայ դատի Արևմտյան ափի հանձնախմբի ղեկավար կազմի հետ հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային քննարկումներին առնչվող հարցերում համագործակցության և տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ:
Համագործակցության պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նաև Լոս Անջելեսի գլխավոր վերահսկողի (general inspector) հետ՝ կապված ազատազրկման վայրերում մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ։
Կալիֆորնիայի համալսարանների հետ քննարկումների ընթացքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ ներկայացուցիչների փորձի փոխանակումների կազմակերպման վերաբերյալ։
ԱՄՆ կազմակերպված այցին մասնակցում է նաև Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը՝ կապված Արցախի մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության ու Արցախի ժողովրդավարական ճանաչելիության ապահովման հետ։

An Official Visit to the United States of America: Concrete Agreements Between the Human Rights Defender and California’s Universities and Armenian Diaspora Organizations
The Human Rights Defender of Armenia, Arman Tatoyan, is in the state of California on an official visit at the invitation of the Armenian Bar Association.
During the second half of the visit, from July 1-3, meetings took place with the Los Angeles municipal authorities and the Armenian diaspora organizations, and a number of universities in California.
On the occasion of the visit, the Consul General of Armenia, Armen Baibourtian, organized a special reception at the Consulate General of the Republic of Armenia in Glendale.
During the reception, Arman Tatoyan delivered a speech in which he presented the work of the Human Rights Defender, issues related to human rights and democratic development. In particular, the judicial reforms, the fight against corruption, the penitentiary system and etc. were discussed. At the end of the reception, concrete agreements for cooperation were reached with a number of organizations of the Armenian community in the United States.
During the meeting with the head of the Armenian National Committee of America Western Region, ideas were exchanged about cooperation on issues related to international discussions of the Armenian Genocide and information exchange.
Cooperation agreements were also made with the General Inspector of Los Angeles concerning the protection of human rights in places of detention.
During the discussions with the California universities, agreements were made for organizing experience exchange for the representatives.
The Human Rights Defender of Artsakh, Artak Beglaryan, also participated in the organized visit to the United States in regard to the protection of the rights of our compatriots in Artsakh and ensuring Artsakh’s democratic recognition.