Քրեակատարողական համակարգում առկա են ինչպես անհատական, այնպես էլ համակարգային բնույթի խնդիրներ։ Այս մասին հուլիսի 16-ին Պաշտպանի աշխատակազմի կազմակերպած քննարկման ժամանակ ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ շեշտելով, որ կարևորում է Արդարադատության նախարարության պատրաստակամությունը խնդիրների լուծման ուղղությամբ համատեղ աշխատելու հարցում։
«Մարդու իրավունքների ապահովման վիճակն ազատությունից զրկման վայրերում» խորագրով միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել նաև ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը, ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնակատար Դմիտրի Մարիյասին և Վրաստանի հանրային պաշտպան Նինո Լոմջարիան:
Քննարկման ժամանակ Հայաստանի և Վրաստանի օմբուդսմանների աշխատակազմերի ներկայացուցիչները մանրամասնել են փակ հաստատություններում իրենց աշխատանքի առանձնահատկությունները, քննարկել խնդիրների լուծման ուղղությունները։
Միջոցառման ժամանակ ներկայացվել է նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցը քրեակատարողական համակարգում կանանց և անչափահաս երեխաների իրավունքների ապահովման վերաբերյալ։
Նշենք, որ քննարկումն իրականացվել է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Մարդու իրավունքների խթանում և պաշտպանություն» ծրագրի շրջանակում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Խոշտանգումների կանխարգելում» բաղադրիչի ներքո։

Working practices of the Armenian and Georgian Ombudspersons in closed institutions were presented
Individual, as well as systemic issues are present in the penitentiary system. During a discussion organized by the Defender’s Office, RA Human Rights Defender Arman Tatoyan mentioned these issues, emphasizing the importance of readiness of the Ministry of Justice to work toward their solution.
Opening remarks for the event, titled “Human Rights Protection in Places of Deprivation of Liberty,” were delivered by RA Minister of Justice Artak Zeynalyan, Head of EU Delegation to Armenia Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Piotr Switalski, the United Nations Development Programme Resident Representative a.i. Dmitry Mariyasin and the Georgian Public Defender Nino Lomjaria.
During the discussion, representatives from the Armenian and Georgian Ombudsman’s staffs detailed features of their respective activities in closed institutions and discussed directions toward resolution of problems.
During the meeting the Armenian Human Rights Defender’s Ad hoc Report on Ensuring the rights of women and minors in the penitentiary system was presented.
The discussion took place in the framework of the project “Support to Human Right Protection in Armenia” financed by the European Union, under the “Torture Prevention” component implemented by the United Nations Development Program.