ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի և ԵԱՀԿԺՀՄԻԳ գնահատմամբ՝ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքն ընտրությունների ընթացքում համարվում է հաջողվածներից, որը կարող է օգտակար լինել այլ երկրների մարդու իրավունքների հաստատությունների համար (մշտադիտարկման սկզբունքները, քվեարկության օրը կատարվող աշխատանքը և այլն)։
Այս փորձը հաշվի առնելով՝ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն առանձին հրավերով հատուկ ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի ժնևյան գրասենյակում՝ ներկայացնելով ընտրությունների ժամանակ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը։ Պաշտպանի ելույթից հետո ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը նիստի ընթացքում նրան ներկայացրել է որպես վստահելի գործընկեր։
«Ընտրություններից առաջ ստեղծվում է աշխատանքային խումբ, որը նախընտրական և հետընտրական փուլերում, ինչպես նաև քվեարկության օրն աշխատում է արտակարգ ռեժիմով, իսկ ընտրությունների օրը Պաշտպանի կենտրոնական և մարզային գրասենյակներն աշխատում են վաղ առավոտից 24 ժամ ռեժիմով՝ ապահովելով Պաշտպանին հասցեագրված բանավոր և գրավոր բողոքների, ներառյալ՝ թեժ գծին ստացված ահազանգերի պատշաճ քննարկումը: Ավելին, աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչներ են գործուղվում այն մարզեր, որտեղ չունենք մարզային ստորաբաժանումներ՝ ընտրական իրավունքներին առնչվող հնարավոր բողոքները տեղում ուսումնասիրելու և ըստ անհրաժեշտության արագ արձագանքելու նպատակով։ Պահպանվում է մշտական կապ պետական մարմինների, քաղաքացիական հասարակության ու միջազգային կառույցների հետ» ,- նշել է Արման Թաթոյանը։
Ըստ Արման Թաթոյանի՝ մշտապես առանձին ուշադրության առարկա են լրագրողների և դիտորդների աշխատանքին առնչվող հարցերը։ Հավաքների դեպքում իրականացվում է մշտական դիտարկում, հատուկ քննարկման են արժանանում մասնակիցների իրավունքներին առնչվող բողոքները։ Իրականացվում են այցեր Ոստիկանության բաժիններ հնարավոր բերման ենթարկելու կամ ձերբակալման դեպքերում։
Պաշտպանի խոսքով՝ քարոզարշավի ողջ ընթացքում և ընտրությունների օրն աշխատանքային խումբն ամենօրյա ռեժիմով մշտադիտարկում է ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները։ Ընտրություններից կախված՝ աշխատանքները շարունակվում են նաև հետընտրական փուլում։
Հաշվի առնելով ընտրությունների ընթացքում աշխատանքի զգայունությունը՝ այն անհրաժեշտ է կատարել բարձր հանրային թափանցիկության պայմաններում։

According to the he Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights and the OSCE / ODIHR, the work of the Human Rights Defender of Armenia during elections is considered to be one of the most successful, which may be useful to other countries (monitoring principles, activities on the election days, etc.).
Taking into consideration this experience, the Human Rights Defender Arman Tatoyan, at a separate invitation, gave a keynote speech at the UN Geneva Office and presented the work of the Human Rights Defender of Armenia during elections. Following the Defender’s speech, the OSCE/ODIHR high-ranking representative presented the Defender as a reliable partner.
“Prior to every election a working group is being established, which works in an emergency regime during pre-election and post-election periods and in a 24-hour regime from the early morning during the election day, ensuring proper examination of oral and written complaints on alleged human rights violations addressed to the Defender. Moreover, the representatives of the working group are also dispatched to those regions where the HRDO does not have regional offices, in order to examine possible complaints regarding electoral rights on the spot and if necessary to provide rapid response. Close contact is maintained with the state bodies, civil society and international organizations.”, said Arman Tatoyan.
According to Arman Tatoyan, the issues related to the work of journalists and observers is always under the special attention. During demonstrations a permanent monitoring is carried out, the complaints concerning the rights of the participants are subject to special consideration. Visits are paid to police departments in cases of apprehension and arrest.
The Defender stressed that during the whole election campaign and on the election day, the working group is monitoring the mass media publications on alleged violations of electoral rights. Depending on the elections, the work of the Defender continues in the post-election period as well.
Taking into account the sensitivity of the work during the elections, it should be done in high public transparency.