Քաղաքացին դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ տեղեկացնելով, որ իրեն աշխատանքից անօրինական են ազատել:
Ըստ դիմումատուի՝ շուրջ 20 տարի աշխատել է դպրոցում որպես ուսուցչուհի: Առողջական խնդիրների պատճառով մի քանի օր չի ներկայացել աշխատանքի, սակայն հետագայում այդ փաստը հավաստող տեղեկանք տնօրինությանը ներկայացնել չի կարողացել: Արդյունքում, վերջինիս աշխատանքից ազատել են՝ իր պնդմամբ, առանց հիմնավոր պատճառաբանության:
Դիմումում նկարագրված հանգամանքները պարզելու, ինչպես նաև դպրոցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի հրամանի օրինականության և հիմնավորվածության վերաբերյալ պարզաբանումներ ներկայացնելու նպատակով գրություններ են ուղարկվել մարզպետարան:
Մարզպետի հրամանով ուժը կորցրած է ճանաչվել դպրոցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի աշխատանքից ազատման հրամանը:
Արդյունքում ուսուցչուհին վերականգնվել է նախկին աշխատանքում: Նրան վճարվել է նաև բաց թողնված ժամանակահատվածի աշխատավարձը:

The citizen applied to the Human Rights Defender informing that she was illegally fired from her job.
According to the applicant she has been working as a teacher for almost 20 years. She didn’t go to work for a few days because of her health issues, however, she couldn’t provide the administration with a reference, proving the above mentioned fact. As a result, according to her, she was fired from job without any reasonable justification.
Official letters were sent to the office of the Head of the Region in order to present clarifications with regard to the circumstances described in the application, as well as to verify the legality and validity of the order of the acting School Principal.
By the order of the Head of the Region, the acting School Principal’s dismissal order was declared void.
As a result, the teacher was reinstated to her former job. She also received a remuneration for the missed pay period.