Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված բողոքի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ համաներման մասին օրենքում բացակայում են կարգավորումներ, որոնք հստակ կամրագրեն համաներման ակտի կիրառման հիմքերը և կատարման համար պատասխանատու դատական մարմնի իրավասությունն այն դեպքերում, երբ դատական ակտը բողոքարկվել է վերադաս ատյան, սակայն վերջինիս կողմից դեռևս չի որոշվել վարույթ ընդունելու հարցը: Արդյունքում, թե՛ Վերաքննիչ և թե՛ Վճռաբեկ դատարանները հնարավորություն չեն ունենում կիրառել համաներում և անձին ազատել պատժից:
Ստացվում է, որ վերջնական դատական ակտի բացակայության պայմաններում և նույն հանցանքի կատարման մեջ մեղադրվող անձը մի դեպքում կարող է ամբողջությամբ ազատվել պատժից, իսկ մեկ այլ դեպքում՝ նշանակված պատժաչափը համաներման արդյունքում կրճատվել:
Ըստ այդմ, Պաշտպանը դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ արձանագրելով, որ նշվածն առաջացնում է օրենքի առջև ընդհանուր հավասարության և խտրականության արգելքի խախտում, ինչպես նաև հակասում է Սահմանադրության՝ որոշակիության, հիմնական իրավունքները և ազատությունները կարգավորելիս այդ իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ իրականացման համար օրենքներով անհրաժեշտ կազմակերպական կառուցակարգեր և ընթացակարգեր սահմանելու, հիմնական իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ դրույթների էության անխախտելիության, ինչպես նաև հիմնական իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթները մեկնաբանելիս ՀՀ վավերացրած՝ մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա գործող մարմինների պրակտիկան հաշվի առնելու սահմանադրական սկզբունքներին: Դիմումում նշված հետևություններն ամրապնդված են միջազգային չափանիշների վերլուծությամբ:

Investigation of the complaint addressed to the Human Rights Defender has shown that the law on amnesty does not contain regulations that will explicitly enforce the grounds for applying the amnesty act and the jurisdiction of the judicial authority responsible for the performance where the judicial act has been appealed to the higher court, but the issue of admissibility of the case has still not been decided by the latter. As a result, the courts of Appeal and Cassation do not have the opportunity to apply amnesty and release a person from punishment.
Accordingly, in one case in the absence of the final judicial act and the person charged with committing the same offense can be fully exempted from punishment and, in the other case, the prescribed punishment can be reduced due to amnesty.
Hence, the Defender has applied to the Constitutional Court, noting that the above mentioned causes a violation of the general equality and prohibition of discrimination before the law, as well as contradicts the constitutional principles of certainty, establishing the necessary organisational procedures and procedures for the effective exercise of the rights and freedoms in the regulation of fundamental rights and freedoms, the inevitability of the essence of the provisions on fundamental rights and freedoms, as well as the constitutional principle of taking into account the practice of bodies based on international human rights treaties in interpreting the provisions defined by the Constitution on fundamental rights and freedoms ratified by Armenia. The conclusions contained in the application are reinforced by analysis of international standards.