Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մասնակցել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքային նիստին՝ խոսելով ՔԿՀ-ներում, երեխաների խնամք և պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններում, հոգեբուժարաններում իր արձանագրած խնդիրների և դրանց լուծման տարբերակների մասին։
Պաշտպանը ընդգծել է Խորհրդարանի և մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը:
Հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը ողջունել է օրեր առաջ Սահմանադրական դատարանի որոշումը, համաձայն որի՝ Պաշտպանի դիմումի հիման վրա պատժախուց տեղափոխված կալանավորված անձանց և դատապարտյալներին արտաքին աշխարհի հետ կապից մեխանիկական զրկում նախատեսող օրենսդրական կարգավորումները ճանաչվել են հակասահմանադրական: Նա տեղեկացրել է, որ Սահմանադրական դատարանն Ազգային ժողովի և Կառավարության համար վերջնաժամկետ է սահմանել 2019 թվականի հունիսի 5-ը՝ հնարավորություն տալով վիճարկված դրույթները համապատասխանեցնելու որոշման պահանջներին, այլապես դրանք կճանաչվեն ուժը կորցրած:
Քննարկումների արդյունքում որոշվել է մշակել համատեղ աշխատանքի ճանապարհային քարտեզ, որը ենթադրում է մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք հանձնաժողովի կողմից առաջիկայում կմշակվեն և համատեղ քննարկումներից հետո կդրվեն շրջանառության մեջ:

Today, the Human Rights Defender Arman Tatoyan participated in the working meeting of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly, speaking about the recorded problems in penitentiary institutions, child care and protection institutions, psychiatric establishments and on possible ways of their solution.
The Human Rights Defender underlined the importance of cooperation with the Parliament, in particular with the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.
The Chairman of the Committee Naira Zohrabyan welcomed the decision of the Constitutional Court which, based on the Human Rights Defender’s application, recognized unconstitutional the legal regulations providing automatic deprivation of contact with outside world for detained and convicted persons transferred to a disciplinary cell. She informed, that the Constitutional Court has stated 5 June 2019 as a deadline for the National Assembly and the Government, giving a possibility to correspond the challenged provisions to the requirements of the decision, otherwise they will be declared repealed.
As a result of the discussions it was been decided to elaborate a mutual work map, which supposes a number of legislative amendments, which will be elaborated by the Committee in the near future and after joint discussions will be put into circulation.