Չհայտարարված այց «Արմավիր», «Կոշ» և «Աբովյան» ՔԿՀ-ներ. առանձնազրույցներ ազատազրկված անձանց հետ
Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված բողոքների, ինչպես նաև Պաշտպանի աշխատակազմի «թեժ գիծ» հեռախոսահամարին ստացված ահազանգերի հիման վրա ապրիլի 4-ին և 5-ին այցեր են իրականացվել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր», «Կոշ» և «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկներ:
Առանձնազրույցներ են տեղի ունեցել ազատությունից զրկված անձանց հետ, այդ թվում՝ հացադուլ հայտարարած 1 անձի հետ, ուսումնասիրվել են նրանց պահման պայմանները, ինչպես նաև բժշկական փաստաթղթերը:
«Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում 2019 թվականի ապրիլի 3-ից հացադուլ հայտարարած անձը հայտնել է, որ հացադուլը պայմանավորված է իր նկատմամբ կայացված դատավճռով: Ազատությունից զրկված անձին պարզաբանվել են ՄԻՊ լիազորությունները և դատավճիռը բողոքարկելու կարգը, ինչպես նաև հացադուլի բացասական հետևանքներն իր առողջական վիճակի վրա: Վերջինս քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի գործողությունների կապակցությամբ որևէ բողոք չի ներկայացրել: Արձանագրվել է, որ բժշկական փաստաթղթերում առկա են եղել նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ ամենօրյա նշումներ:
Մյուս անձանց բողոքների հիմնական մասը վերաբերել է նշանակված դատավճիռների վերանայման հնարավորություններին, քրեական գործերով լրիվ օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությանը, ցուցաբերվող բժշկական օգնությանը, պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատմանը, պատժի կրումը շարունակելու նպատակով մեկուսացվածության առավել ցածր աստիճան ունեցող ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխվելուն, քրեական գործով տեսակցությունների և հեռախոսային խոսակցությունների նկատմամբ կիրառված արգելքի, ինչպես նաև քրեական վարույթի շրջանակներում կալանավորված անձին այլ երկիր արտահանձնելուն:
Հարցերի մի մասի վերաբերյալ Պաշտպանին հասցեագրվել են գրավոր բողոքներ, իսկ որոշ հարցեր քննարկվել են քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարության հետ, որոնց մի մասը տեղում լուծվել են:
Ազատությունից զրկված անձանց բարձրացրած հարցերի լուծման կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության շրջանակներում կձեռնարկվեն օրենքով նախատեսված անհրաժեշտ քայլեր։

Unannounced visit to Armavir, Kosh and Abovyan Penitentiary Institutions: private interviews with persons deprived of liberty
On 4 and 5 April, based on complaints addressed to the Human Rights Defender, as well as calls received via the Defender’s Office hotline, visits were paid to Armavir, Kosh and Abovyan Penitentiary Institutions. Private interviews were held with persons deprived of liberty, including with a person who started a hunger-strike. Detention conditions and medical records were examined as well.
A person who had been on hunger-strike in Abovyan Penitentiary Institution since April 3, 2019 informed that the hunger-strike was conditioned by the court judgment. The person deprived of liberty was presented with the mandate of the Human Rights Defender and the procedure for appealing the court judgment, as well as the negative consequences of the hunger-strike on his health. The latter did not file a complaint with regard to the activities of the Administration of the Penitentiary Institution. It was also recorded that the medical records contained daily notes about his health situation.
The majority of the complaints pertain to the possibility of reviewing the judgments, full, objective, and comprehensive investigation of criminal cases, medical care, early conditional release, transfer to a penitentiary institution with a lower degree of isolation, ban on visits and telephone conversations, as well as to extradition of a detainee to another country within the criminal proceedings.
In connection with some of the raised issues, written complaints were submitted to the Defender. Many of the issues were discussed with the administration of the Penitentiary Institution and some of them were resolved on the spot.
In order to solve the issues raised by the persons deprived of liberty, the necessary activities envisaged by the law will be undertaken within the mandate of the Human Rights Defender.