Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է առաջարկներ Արդարադատության նախարարության կողմից մշակված և Պաշտպանին կարծիքի ներկայացված՝ Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագծի վերաբերյալ, որով նախատեսվում է քրեականացնել փաստաբանի լիազորությունների իրականացման հետ կապված վիրավորանք հասցնելը կամ նրա նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելը:
Դրանից բացի, իրականացվել է Պաշտպանին հասցեագրված բողոքների և ազատությունից զրկման վայրերում մշտադիտարկման արդյունքում վեր հանված խնդիրների ամբողջական վերլուծություն: Այդ վերլուծությունների արդյունքներով Պաշտպանը ներկայացրել է նոր առաջարկներ, որոնք կոչված են պաշտպանելու փաստաբանի մասնագիտական աշխատանքը խոչընդոտներից:
Նախագծի կարգավորումների հետ միաժամանակ առաջարկվել է նաև`
- ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3323-րդ հոդվածով պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնական դիրքն օգտագործելով փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու համար նախատեսված պատժաչափը խստացնել, ինչպես նաև նախատեսել պատիժ ազատազրկման ձևով.
- Վերոնշյալ հոդվածում նոր մասով պատասխանատվություն նախատեսել փաստաբանի գործունեությունը խոչընդոտելու համար, եթե դա դրսևորվել է իր վստահորդին տեսակցելու նպատակով՝ ազատությունից զրկման ցանկացած վայր փաստաբանի մուտքն ապօրինի չթույլատրելով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար այս խնդիրների լուծումն ունի առանցքային նշանակություն, քանի որ փաստաբանի անխոչընդոտ աշխատանքն առաջնային երաշխիք է անձի նկատմամբ հնարավոր վատ վերաբերմունքը կանխարգելելու և նրա նկատմամբ հնարավոր ապօրինի հետապնդումը կանխելու համար:
Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը՝ դեռևս 2017 թվականին Պաշտպանի կողմից մշակվել և իրավապաշտպան կազմակերպություններին կարծիքի է ներկայացվել համապատասխան նախագիծ, որը տեղադրվել է նաև «www.e-draft.am» կայքում:

The Human Rights Defender presented proposals on the draft law on amendments to the Criminal Code drafted by the Ministry of Justice and presented to the Defender for opinion envisaging criminalization of insult regarding the performance of advocates’ activities or obvious disrespectful attitude towards them.
In addition, a comprehensive analysis of complaints addressed to the Defender and issues raised during the monitoring of places of deprivation of liberty was carried out.
As a result of these analyses the Defender presented new proposals aimed at protecting the professional activity of advocates from obstructions.
Together with the draft's regulations the following were also suggested:
- to tighten the punishment prescribed by Article 3323 of the RA Criminal Code for obstructing performance of advocates’ functions by an official using his/her official position, as well as to prescribe a punishment in the form of deprivation of liberty;
- to prescribe a liability for obstructing advocates’ activities by illegally preventing him/her from entering to any place of deprivation of liberty for the purpose of visiting a client.
The solution of this issues has a crucial importance for the Human Rights Defender, since unhindered activity of an advocate is a primary guarantee for the prevention of possible ill-treatment and persecution towards a person.
Taking into account the importance of the issue, a corresponding draft was prepared by the Defender in 2017 and presented to the human rights organizations for opinion and also posted on www.e-draft.am.