Քաղաքացին կարող է իրեն պատկանող գույքն ու հողամասն օտարել առանց եկամտային հարկ վճարելու․ Պաշտպանի հաղորդման մեջ տեղ գտած խնդիրը լուծվել է
2017-2018 թվականների ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանին բողոքներ են հասցեագրվել անձնական օգտագործման գույքն օտարելու դեպքում ֆիզիկական անձանց եկամտային հարկի վճարման պահանջներ ներկայացնելու վերաբերյալ։
Խնդիրն այն է, որ ՀՀ հարկային օրենսգրքով ձեռնարկատիրական գործունեության առարկա համարվող գույքի օտարում էր համարվում`
• անձնական, ընտանեկան կամ տնային օգտագործման նույն տեսակի գույքի՝ տարվա ընթացքում երկրորդ և ավելի թվով օտարումը, եթե դրանց ձեռքբերումը և օտարումը տեղի է ունեցել մեկ տարվա ընթացքում,
• արտադրական, այլ առևտրային և հասարակական նշանակության գույքի, ներառյալ` շենքերի, շինությունների (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց), արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողերի կամ գույքի սեփականությունում անձին պատկանող բաժնեմասի օտարումը։
Վերոնշյալ կարգավորման նպատակն էր հարկային պարտավորություն սահմանել բոլոր այն անձանց համար, ովքեր, փաստացի զբաղվելով շահույթ հետապնդող գործունեությամբ, հարկ վճարելու պարտականություն օրենքով չունեին: Սակայն նշված կարգավորումների պարագայում տուժել են այն անձինք, ովքեր գույքն օտարել են անձնական կարիքներից ելնելով, այսինքն շահույթ ստանալու նպատակ չեն հետապնդել։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը 2018 թվականի ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան հաղորդման մեջ անդրադարձ էր կատարել ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման գույքն օտարելու դեպքում եկամտային հարկի վճարման պարտավորություն ունենալու խնդրին։ Մասնավորապես տարեկան հաղորդման մեջ Պաշտպանի կողմից առաջարկվել էր`
• հարկային օրենսգրքով սահմանված ձեռնարկատիրական համարվող գործունեության հասկացությունը վերաձևակերպել և անձի կողմից անձնական, ընտանեկան կամ տնային օգտագործման նույն տեսակի գույքի օտարումը որակել ձեռնարկատիրական միայն պարբերական բնույթ կրելու դեպքում,
• հարկային օրենսգրքում բացառել ըստ գույքի նշանակության տեսակների հարկման նկատմամբ առկա տարբերակված մոտեցումը (արտադրական, այլ առևտրային և հասարակական նշանակության գույք, ներառյալ` շենքեր, շինություններ (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց), արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողեր կամ գույք):
Նշված առաջարկներն հասցեագրվել են նաև ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին։
Պաշտպանը ողջունելի է համարում այն, որ ՀՀ կառավարության կողմից Ազգային  Ժողովին ներկայացված, այնուհետև Ազգային Ժողովի կողմից ընդունված ՀՀ հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթում ներառվել են անհրաժեշտ կարգավորումները։
Այսպիսով, այսուհետ ֆիզիկական անձանց պատկանող գույքի, ինչպես նաև հողամասի (անկախ հողամասի նպատակային նշանակությունից) օտարումը չի համարվի ձեռնարկատիրական գործունեության առարկա համարվող գույքի օտարում և եկամտային հարկի հարկման բազան որոշելիս ֆիզիկական անձանց կողմից նշված գույքի օտարումից ստացվող եկամուտները կհամարվեն նվազեցվող։
Հողամասի օտարումից ստացվող եկամուտները կհամարվեն նվազեցվող 2020 թվականի հունվարի 1-ից հետո իրականացված օտարման գործարքների մասով։

During 2017-2018, the Human Rights Defender received complaints with regard to demands on paying income tax by natural persons when alienating property of a personal use.
The issue is that the RA Tax Code stipulated the following acts as alienation of a property which is considered as an object of entrepreneurial activity:
- the alienation of a property of personal, family and domestic use of the same type two or more times in a year, if they take place within a year;
- the alienation of a property of industrial, other commercial and public purpose, including buildings (including unfinished, semi-constructed), alienation of lands of industrial, entrails-use and of other manufacturing purpose or ownership of a share in property.
The purpose of the aforementioned regulation was establishing tax liability for all persons who were not obliged to pay taxes in accordance with the law, but were in fact engaged in profit pursuing activity. However, it has affected persons who alienated their property out of personal need and were engaged in non-profit activity.
The Human Rights Defender addressed this issue in his 2018 Annual Report. Particularly, the Defender presented the following recommendation:
- to reformulate the definition of “entrepreneurial activity” stipulated by the Tax Code and to qualify the alienation of property of the same type which is of personal, family and domestic use as an “entrepreneurial activity” only in cases when it has a periodic nature.
- to exclude the differentiated approach of taxation based on property type (industrial, other commercial and public purpose property, including buildings (including unfinished, semi-constructed building), lands or property of industrial, entrails-use and of other manufacturing purpose).
The aforementioned recommendations were also sent to the Office of the Prime Minister of Armenia.
The Defender welcomes the fact that the necessary regulations were included in the package of amendments to the RA Tax Code presented by the Government to the Parliament, which was later on adopted by the Parliament.
From this moment on, the alienation of a property, as well as lands (irrespective of land purpose) of natural persons will not be considered as an “alienation of a property as an object of entrepreneurial activity” and the received income indicated by natural persons will be deducted while determining the tax base of an income tax.
The incomes received from the alienation of lands will be deducted for the transactions completed after January 1, 2020.