Քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրող դատապարտյալի կինը դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությանն ամուսնուն կրկնակի վիրահատության ենթարկելու հարցով:
Դիմումատուն հայտնել է, որ 4 տարի առաջ ավտովթարից հետո վիրահատվել է ամուսնու աջ ոտքի ազդրը, սակայն մինչ օրս շարունակում է գանգատվել սուր ցավերից:
Սկսված քննարկման ընթացակարգի շրջանակում Արդարադատության նախարարությունից սկզբում ստացվել է տեղեկություն, որ դատապարտյալը վիրահատության կարիք չունի: Դատապարտյալի բժշկական քարտի պատճենների ուսումնասիրությունը սակայն ցույց է տվել, որ վնասվածքաբանի կողմից առկա է ցուցում ազդոսկրի կոտրվածքի սերտաճելուց հետո մասնագիտացված կլինիկայում մետաղական կոնստրուկցիայի հեռացում իրականացնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Դատապարտյալի առողջական վիճակի դինամիկան գտնվել է Պաշտպանի աշխատակազմի ուշադրության կենտրոնում: Արդարադատության նախարարության հետ շարունակվող համատեղ աշխատանքի ընթացքում Պաշտպանի աշխատակազմը տեղեկացվել է, որ դատապարտյալը տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց, հետազոտվել և նրան ցուցվել է վիրահատություն:
Արդյունքում, դատապարտյալը վիրահատվել է պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության շրջանակներում, հետվիրահատական շրջանն անցել է հարթ՝ առանց բարդությունների, դուրս է գրվել բժշկական կենտրոնից և տեղափոխվել պատժի կրման հիմնական վայր:

The wife of a prisoner in a penitentiary institution asked for the Human Rights Defender’s support for her husband's double surgery.
The applicant claimed that her husband underwent a right leg surgery four years ago after a car accident, but he continues to suffer from acute pain.
In the framework of the initiated discussion, information was received from the Ministry of Justice that the convict did not need surgery. However, the examination of the copy of the convict’s medical card showed that the traumatologist had assigned removal of the metal constructions after the fusion of the broken hip bones in a specialized clinic.
The dynamics of the prisoner's health were under the attention of the Defender's Office. During the ongoing work with the Ministry of Justice, the Defender's Office was informed that the convict had been transferred to a civilian hospital and surgery was prescribed to him.
As a result, the convict underwent a surgery within state-guaranteed free medical care, the postoperative period passed smoothly and without complications, he was discharged from the hospital and transferred to the penitentiary institution.