Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է ահազանգեր այն մասին, որ վերջին մի քանի օրերի՝ սեպտեմբերի 13-15-ի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից դարձյալ գնդակոծվել են Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերը: Համապատասխան հրապարակումներ են առկա նաև զանգվածային լրատվամիջոցներում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին տրամադրված տվյալները վկայում են, որ Բաղանիս գյուղում կրակոցներն արձակվել են գյուղի դպրոցի, քաղաքացիական տների ու գյուղ տանող ավտոճանապարհի ուղղությամբ:
Ըստ Չինար գյուղին վերաբերող տեղեկությունների՝ վաղ առավոտյան տեղի ունեցած կրակոցների հետևանքով վնասվել է գյուղի մանկապարտեզը, այն պաշտպանող պատը, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակիչների տներ: Կրակոցների պատճառած վնասները գյուղի վարչակազմի իրավասու ներկայացուցչին և բնակիչներին հիմք է տվել եզրակացնելու, որ դրանք արվել են խոշոր տրամաչափի գնդացիրներից և դիպուկահարներից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից առաջիկայում կամփոփվի սեպտեմբերի 2-ից սկսած ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծությունների առնչությամբ փաստահավաք աշխատանքները: Դրանք արդեն իսկ վկայում են, որ կրակոցներն արվում են գյուղի խաղաղ բնակիչների, այդ թվում՝ երեխաների կյանքի և առողջության համար վտանգավոր եղանակով:
Առաջիկայում կհրապարակվի արտահերթ զեկույց, որը կուղարկվի մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կառույցներին:

The Human Rights Defender’s Office received alarming reports on the targeting borderline of communities of the RA Tavush Province by the Azerbaijani armed forces from September 13 to 15. Relevant publications are available in the mass media as well.
The information provided to the Human Rights Defender’s Office shows that there have been shootings targeted towards the village school, civilian houses and the highway leading to the village.
According to the information related to Chinar village, as a result of early morning shootings, the village kindergarten, its protective wall, as well as civilian houses were damaged. The damages caused by shootings gave the authorized representative of the village administration and civilians a ground to conclude that they were made from large-caliber machine guns and snipers.
The Human Rights Defender will soon sum up the results of the conducted fact-finding mission regarding the targeting of the Armenian borderline communities by the Azerbaijani forces since September 2. They already prove that shootings are dangerous for the peaceful population of the village, as well as for the children’s life and health.
An ad hoc report will be published soon, which will be sent to the international human rights institutions.