Վարշավայում տեղի ունեցող ԵԱՀԿ բարձրաստիճան համաժողովի ընթացքում տարածվել է Եվրամիության նոր հայտարարությունը խոսքի և խաղաղ հավաքների ազատության վերաբերյալ: Եվրոպական միության և դրա անդամ երկրների անունից այդ հայտարարությունը սեպտեմբերի 17-ին հրապարակել է Միացյալ Թագավորության ներկայացուցիչը:
Եվրոպական միությունը հատկապես ընդգծել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի և նրա աշխատակազմի դրական դերն այս տարի տեղի ունեցած խաղաղ հավաքների մշտադիտարկման հարցում: «Այն գերազանց օրինակ է, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես կարող է անկախ մշտադիտարկված խաղաղ հավաքը խթանել ժողովրդավարությունը»,- նշված է հայտարարությունում։
Հայտարարությամբ շեշտվել է խոսքի և խաղաղ հավաքների ազատության կարևորությունը, այդ հարցում մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների ու քաղաքացիական հասարակության կարևոր դերը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել այդ հարցերում Եվրամիության մտահոգություններին։

The new EU announcement on freedom of expression and peaceful assembly was made at the OSCE high-level conference in Warsaw. On September 17, the United Kingdom published the announcement on behalf of the European Union and its member states.
The EU particularly underlined the positive role played by the Armenian Human Rights Defender and his office in monitoring the peaceful protests earlier this year. “This is an excellent example that shows how independent monitoring can contribute to democracy.” was said in the announcement.
The announcement stressed the importance of freedom of speech and peaceful assembly, the important role of national human rights institutions and civil society in this regard, as well as touched upon the EU's concerns over these issues.