Քաղաքացին դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությանը որդուն պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու համար։
Դիմումատուն հայտնել է, որ Կառավարության որոշմամբ կրթության և գիտության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունենալու կապակցությամբ որդուն 2018 թվականի ամառային զորակոչից տրվել է տարկետում, սակայն 2018 թվականի հուլիսին զորակոչվել է ՀՀ զինված ուժեր:
Բողոքի ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ դիմումատուի որդուն կրթության և գիտության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունենալու կապակցությամբ շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից մինչև ուսումնառության ավարտը, սակայն ոչ ավելի, քան 26 տարին լրանալու օրը, տրվել է տարկետում, բայց, հակառակ որոշմանը, քաղաքացուն զորակոչել են Զինված ուժեր։
Պաշտպանի աշխատակազմում սկսված քննարկման ընթացակարգի արդյունքում քաղաքացու՝ զորակոչի մասին Պաշտպանության նախարարի հրամանը չեղարկվել է և արձակվել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից։

A citizen applied for the support of the Human Rights Defender in order to exempt his/her son from mandatory military service.
The applicant informed, that according to the Government Decree his/her son received military deferment of 2018 summer conscription on the occasion of significant achievements in education and science, however in July became a conscript of the RA Armed Forces.
During the discussion of the application, it turned out that the applicant’s son had received deferment on the occasion of significant achievements in education and science till the end of his study, but not older than 26 years, however, contrary to the decision, the citizen became a conscript in the Armed Forces.
As a result of the discussion procedure at the Defender’s Office, the Order of the Minister of Defense about the conscription was canceled and the citizen was exempted from mandatory military service.