Հոկտեմբերի 6-7-ը միջազգային և տեղական փորձագետների մասնակցությամբ, կազմակերպվել է վերապատրաստման հատուկ դասընթաց՝ նվիրված ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքներին:
Դասընթացի ընթացքում միջազգային փորձագետի կողմից ներկայացվել են ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում միջազգային և եվրոպական, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներով ամրագրված չափանիշները: Հայաստանյան փորձագետները ներկայացրել են ներպետական իրավական համակարգը, ինչպես նաև ընտանեկան բռնության խնդիրը հոգեբանական տեսանկյունից:
Միջոցառման մասնակիցները քննարկել են նաև ընտանեկան բռնության տեսակները, դրա ազդեցությունը կանանց, երեխաների և խոցելի վիճակում գտնվող անձանց և հասարակության նկատմամբ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել բռնությունից տուժած անձանց հետ աշխատելու առանձնահատկություններին, նրանց հետ անցկացվող հարցազրույցներին: Քննարկվել է նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում և բռնությունից տուժած անձանց պաշտպանության հարցում:
Դասընթացն իրականացվում է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Աջակցություն Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության (ՄԱԿ) Զարգացման ծրագրի կողմից, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ համագործակցությամբ։ Ծրագրի ոլորտներն են՝ մարդու իրավունքների մշտադիտարկում և գնահատում, խոշտանգման և այլ դաժան վերաբերմունքի կանխարգելում, գենդերային հիմքով բռնություն և երեխայի իրավունքների ապահովում և այլն:

On the 6-7 October a special training regarding functions of the Human Rights Defender in fight against domestic violence was organized with the participation of international and local experts.
International expert has presented international and European standards, including those established by the European Court of Human Rights. Armenian legal system and the problems of domestic violence from the aspect of psychology were introduced by the Armenian experts.
Participants of the training have also discussed types of domestic violence and its influence on women, children and persons from vulnerable groups. Special attention was given to the peculiarities of working with victims of violence and interviews with them. The role of Human Rights Defender in fighting against domestic violence and protection of persons suffered from violence was also discussed.
The training was organised in frames of the “Promotion and Protection of Human Rights” Project, financed by the European Union and implemented by UNDP, in partnership with UNFPA and UNICEF, as a part of the European Union’s Human Rights Budget Support Programme. The Project focuses, inter alia, on such areas as human rights monitoring and evaluation, prohibition of torture and ill-treatment, anti-discrimination, child rights.