Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրվող բողոքների, ինչպես նաև մոնիտորինգային ուսումնասիրությունների հիման վրա չհայտարարված այցեր են իրականացվել «Նուբարաշեն», «Վարդաշեն» և «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկներ:
Առանձնազրույցներ են տեղի ունեցել կալանավորված անձանց ու դատապարտյալների հետ:
Դատապարտյալների մի մասը պնդել է, որ իրենց վերաբերյալ դատական ակտերը ոչ օբյեկտիվ ու միակողմանի քննության արդյունք են։ Մի շարք դատապարտյալներ բարձրացրել են իրենց նկատմամբ խրախուսանքի միջոցներ չկիրառելու խնդիրը, որը խոչընդոտում է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվելուն։ Այս հարցին կդարձվի առանձին ուշադրություն։
Պաշտպանի ներկայացուցիչները տեսակցել են հացադուլ հայտարարած անձանց: Ուսումնասիրվել են նրանց բուժօգնությանն առնչվող հարցերը, ստուգվել են պահման պայմանները, իրավունքների ապահովման վիճակը և համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին:
«Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում որոշ դատապարտյալներ առողջական խնդիրների վերաբերյալ մտահոգություններ են բարձրացրել: Ուսումնասիրվել են նրանց վերաբերյալ առողջական փաստաթղթերը, ինչպես նաև բարձրացվել է լրացուցիչ բժշկական խորհրդատվություններ կազմակերպելու հարց: Խնդիր է բարձրացվել է նաև՝ կապված տեսակցությունների վրա արգելանք կիրառելու հետ: Կալանավորվածներից մեկի պնդմամբ՝ գործը քննող մարմնի կիրառած արգելանքի պատճառով շուրջ մեկ տարի չի կարողանում տեսնել ընտանիքին։ Այս հարցը կդառնա քննարկման առարկա։
Ընդհանրապես, մերձավոր ազգականների ու հատկապես ընտանիքի հետ տեսակցությունների արգելման խնդիրն ունի համակարգային բնույթ. այն չի համապատասխանում միջազգային պահանջներին և ենթակա է սկզբունքային փոփոխության։ Դրա լուծման նպատակով է Մարդու իրավունքների պաշտպանն առաջարկել օրենսդրական փոփոխություններ, որոնց ընդունումը հրատապ է։ Արդարադատության նախարարության հետ այս հարցով ներկայում ընթանում է համատեղ աշխատանք։
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում Պաշտպանի ներկայացուցիչները տեսակցել են հացադուլ և ջրադուլ հայտարարած կալանավորված անձին: Ստուգվել են մատուցվող բուժօգնությանն առնչվող հարցերը, առողջական վիճակի վերաբերյալ փաստաթղթերը: Կալանավորվածի բողոքը վերաբերել է բացառապես իրեն առաջադրված մեղադրանքին ու քննությանը:

Based on the results of monitoring studies and the complaints addressed to the Human Rights Defender, unannounced visits were made to Nubarashen, Vardashen and Prison-Hospital penitentiary institutions.
Private interviews were held with the detainees and the convicts.
Some of the convicts claimed that judicial acts against them were the result of a subjective and unilateral investigation. A number of convicts raised the issue that they were not provided with incentives which hindered their conditional early release. Special attention will be paid to this issue.
The Defender's representatives visited the people who went on a hunger strike. The issues about the provided medical care were examined, their detention conditions, the state of human rights protection and their compliance with the requirements were checked.
Some convicts at Vardashen penitentiary institution raised concerns about health issues. The documents relating to their health conditions were examined and the issue of providing additional medical consultations was raised. A question was raised regarding imposing a ban on visits. According to one detainee, he was unable to see his family for almost a year due to the ban imposed by the investigative bodies. This question will be a subject of a further discussion.
In general, the problem with banning visits from close relatives and especially family members is systemic: it does not comply with international requirements and is subject to fundamental change. In order to solve it, the Defender has proposed legislative amendments, the adoption of which is urgent. Currently, the Defender’s Office works on this issue with the Ministry of Justice.
The representatives of the Defender visited the person on both hunger and thirst strikes. The conditions of his medical care, as well as the documents related to his health have been checked. The detainee's complaint relates solely to the charge against him and investigation.