Քաղաքացին խնդրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությունը հաշմանդամության խումբը վերականգնելու հարցում:
Դիմումատուի պնդմամբ՝ բժշկասոցիալական փորձաքննական որոշումներով 3 տարի շարունակ իր նկատմամբ սահմանվել է 3-րդ խմբի հաշմանդամություն, սակայն հերթական՝ 2018 թվականի վերափորձաքննության արդյունքում, հաշմանդամության խումբ չի սահմանվել:
Քաղաքացին, որոշումն անհիմն համարելով, այն բողոքարկել է վարչական կարգով, սակայն արդյունքի չի հասել:
Պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է քննարկման ընթացակարգ: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ համագործակցությամբ նշանակվել է լրացուցիչ բժշկասոցիալական փորձաքննություն, որի արդյունքում վերականգնվել է քաղաքացու հաշմանդամության խումբը:

A citizen applied to the Human Rights Defender to restore his/her disability group.
According to the applicant, the medical-social expertise decisions defined the applicant with a disability of 3rd group for 3 years, however in 2018, the regular expertise did not define with a disability group.
Considering the decision groundless, the applicant appealed it through administrative proceedings, but did not achieve any result.
A discussion procedure has been initiated at the Defender’s Office. In collaboration with the RA Ministry of Labour and Social Affairs, an additional medical-social expertise has been assigned, as a result of which the citizen's disability group was restored.