Պետք է ամեն ինչ անել խթանելու համար կանանց տնտեսական գործունեությունը։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Տնտեսական գործունեության մեջ կնոջ ներգրավումը կարևոր է նրա և´ անկախության ապահովման, և´ բռնության դեպքերի կանխարգելման տեսանկյունից։ Այս առումով առաջիկայում պատրաստվում ենք միջոցառումներ իրականացնել, որտեղ ցույց կտանք երկրում տնտեսական գործունեություն իրականացնող մարզաբնակ ակտիվ կանանց կարևոր դերը»,-շեշտել է Պաշտպանը։
USAID-ի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում լրագրողների հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է կանանց խնդիրները, որոնք արձանագրվել են Պաշտպանի 2017 թվականի տարեկան հաղորդման մեջ։
Նա շեշտել է, որ Պաշտպանի աշխատակազմի ուշադրության կենտրոնում են նաև կանանց իրավունքների ապահովման վիճակը փակ հաստատություններում։ Մասնավորապես, առաջիկայում կհրապարակվի արտահերթ զեկույց քրեակատարողական հիմնարկներում կանանց և անչափահասների իրավունքների ապահովման վիճակի վերաբերյալ։

We shall do everything to promote economic activities of women. This was said by the Human Rights Defender Arman Tatoyan during the meeting with journalists.
“A woman’s involvement in economic activities is important for ensuring both their independence and preventing instances of violation. In this respect, we are going to organize events in the near future, where we will show the important role of active women living in provinces who involved in economic activities throughout the country” emphasized the Defender.
During the working meeting with journalists within the project “Promoting Human Rights Protection in Armenia for All” financed by the USAID Arman Tatoyan presented the issues of women that have been recorded in the Defender’s 2017 Annual Report.
He emphasized that the state of protection of the rights of women in closed institutions are also under the attention of the Defender's Office. Specifically, an ad hoc report on the state of ensuring the rights of women and juveniles in penitentiary institutions will be published shortly.