2018 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում զորակոչիկների և նրանց ծնողների կողմից ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ մուտքագրվել են 69 գրավոր և բանավոր բողոքներ:
Դրանցից 27 բողոք քննարկվել է գրավոր ընթացակարգով, 5-ի կապակցությամբ իրականացվել է արագ արձագանքում, ևս 37 քաղաքացու հարցի լուծմանը Պաշտպանի աշխատակազմը նպաստել է խորհրդատվության միջոցով։
Բողոքները մեծ մասամբ վերաբերել են կրթության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տրամադրելուն, բժշկական հետազոտություններին և առողջական վիճակի վերաբերյալ փորձաքննություններին։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում զորակոչին առնչվող հարցերով իրականացվել են հետևյալ աշխատանքները՝
- բողոքների քննարկման շրջանակում գրություններ են հասցեագրվել ՀՀ պաշտպանության, առողջապահության, կրթության և գիտության նախարարություններ։ Արագ արձագանքումների շրջանակում քննարկումներ են նախաձեռնվել Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի անդամների, զինկոմիսարիատների ծառայողների, ինչպես նաև առողջապահական կազմակերպությունների հետ.
- Կրթության և գիտության նախարարության հետ համագործակցության արդյունքում կրթության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունենալու համար ՀՀ կառավարության որոշումներով 6 քաղաքացու տրամադրվել է տարկետում.
- Պաշտպանի առաջարկների հիման վրա իրականացվել են լրացուցիչ բժշկական հետազոտություններ, նշանակվել կրկնակի փորձաքննություններ, որոնց արդյունքում 4 քաղաքացի առողջական վիճակի պատճառով ազատվել է պարտադիր զինվորական ծառայությունից, 2 քաղաքացու տրամադրվել է տարկետում մինչեւ մեկ տարի ժամկետով: 7 քաղաքացի սահմանափակումով պիտանի է ճանաչվել զինվորական ծառայության համար: 3 քաղաքացի բողոք ներկայացնելուց հետո խնդրել է բողոքը թողնել անհետևանք, քանի որ բարձրացված հարցերը ստացել են դրական լուծում (տրամադրվել է տարկետում): 6 քաղաքացի զինվորական ծառայության մեկնելուց հետո տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, ներկայում անցնում է բժշկական հետազոտություն և ստանում բուժում:
Զորակոչի վերաբերյալ Պաշտպանի աշխատակազմ բողոքներ ներկայացվել են նաև զորակոչի ավարտից հետո: Առողջական խնդիրների վերաբերյալ ներկայացվել է 3 բողոք, որոնց կապակցությամբ իրականացվում է ուսումնասիրություն: Բողոքներում բարձրացված մյուս հարցերը վերաբերել են ընտանեկան պայմանների հիմքով տարկետում ստանալուն, զորակոչային և կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացությունները բողոքարկելուն, սպորտի բնագավառում նշանակալի նվաճումների համար տարկետում տրամադրելուն, եղբայրների միևնույն զորամասում ծառայելու իրավունքին:
Պաշտպանը բարձր է գնահատում զորակոչի ընթացքում համատեղ աշխատանքը Պաշտպանության նախարարության, ինչպես նաև Կրթության և գիտության նախարարության հետ։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում զորակոչիկներին ու նրանց ազգականներին բաժանվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին դիմելու վերաբերյալ տեղեկատվական թերթիկներ:

During 2018 summer conscription, the RA Human Rights Defender’s Office received 69 oral and written complaints from the conscripts and their parents.
27 of the complaints were discussed in written procedure, 5 received rapid response, to the resolution of the rest 37 citizens’ issues the Defender’s Office contributed through consultation.
The majority of complaints concerned the provision of military deferment to the citizens having significant achievements in the field of education, medical examinations and expertise on health condition.
The following activities have been conducted by the Human Rights Defender’s Office on the issues of military conscription:
- In the framework of the discussion of complaints, official letters were addressed to the RA Ministries of Defense, Healthcare, Education and Science. In the framework of the rapid responses, discussions were initiated with the members of the Central Medical Commission, personnel of military commissions, as well as healthcare institutions.
- As a result of cooperation with the Ministry of Education and Science, 6 citizens were provided with a military deferment for having significant achievements in the field of education.
- Based on the Defender’s recommendations, additional medical examinations were carried out, double expertise has been assigned, as a result of which 4 citizens were exempted from mandatory military service, 2 citizens were provided with up to one year military deferment: 7 citizens were declared as suitable with restriction for military service. After lodging complaints 3 citizens asked not to consider them, because the raised issues received positive solutions (military deferment was provided). After leaving for a military service, 6 citizens were transferred to military hospital, currently undergo medical examination and receive treatment.
The Human Rights Defender’s Office received complaints after the conscription period as well. Three complaints on health issues have been lodged in the context of which an examination is being carried out.
Other issues raised in the complaints concerned military deferment on the basis of family condition, appealing of conscription and Central Medical Commission’s conclusions, providing military deferment for significant achievements in sports, rights of brothers to serve at the same military unit.
The Defender highly appreciates the collaboration with the Ministry of Defense, as well as with the Ministry of Education and Science during the conscription.
During 2018 summer conscription leaflets on how to apply to the Human Rights Defender have been disseminated among conscripts and their relatives.