Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը չհայտարարված այց է իրականացրել Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության թիվ 2 հատուկ (օժանդակ) դպրոց: Նա ծանոթացել է երեխաների խնամք և պաշտպանություն իրականացնող հաստատությունում առկա վիճակին, պարզել անցյալ տարի մոնիթորինգային այցի արդյունքում արձանագրված խնդիրների լուծման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները։
Այս այցի արդյունքում ևս արձանագրվել են խնդիրներ, որոնց լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ է իրականացնել հետևյալ քայլերը.
- Երեխաներից շատերը դեռևս չունեն վկայագրեր այն դեպքում, երբ վկայագրի առկայությունը հաստատություն ընդունվելու կարևոր նախապայման է,
- Պետք է վարվեն երեխաների նկատմամբ և երեխաների միջև բռնության դեպքերի արձանագրման մատյանները,
- Բուժանձնակազմը պետք է ունենա շուրջօրյա ներկայացվածություն,
- Դեղամիջոցները երեխաներին պետք է տրամադրվեն բժշկական կրթություն ունեցող անձնակազմի կողմից,
- Պետք է առկա լինեն մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների համար հարմարեցված դասագրքեր,
- Պետք է հատուկ դպրոցում ներգրաված մասնագետների համար ներդնել վերապատրաստման համակարգ,
- Շենքի տանիքը և ննջասենյակներն ունեն անհապաղ վերանորոգման կարիք և այլն։
Բացի այդ, սանհանգույցներում արդեն առկա է օճառ և զուգարանի թուղթ, առանձնացվել և վերանորոգվում է բժշկական մեկուսարան, տարածքային պոլիկլինիկայի հետ հաստատված է համագործակցություն և պոլիկլինիկան սպասարկում է նաև հաստատության երեխաներին, տեղադրվել է բողոքների արկղ երեխաների համար և այլն։
Այցի արդյունքում արձանագրված խնդիրները մանրամասն կվերլուծվեն և պետական իրավասու մարմիններին կներկայացվեն խնդիրների լուծման ուղղությամբ կոնկրետ առաջարկներ։

The Human Rights Defender made an unannounced visit to the Yerevan Special School N2 under the authority of the Yerevan Municipality. He got acquainted with the situation in the institution of child care and protection, as well as with the work undertaken to solve the problems that had been recorded during the monitoring visit last year.
As a result of this visit, problems were also revealed. For the solution of those, the following steps should be taken:
- Most children still do not have certificates while the availability of those is an important precondition for admission to the institution,
- There should be a record book for cases of violence against and among children,
- Round-the-clock presence of medical personnel should be ensured,
- Medical care and medicine should be provided to children by personnel with medical education,
- Textbooks adapted for children with mental issues should be available,
- A training system for professionals working in special schools should be introduced,
- The building's roof and bedrooms are in need of immediate renovation, etc.
It should be noted that a number of positive changes were recorded in the institution after the unannounced visit of the Defender's representatives in September last year. In particular, six children were transferred to an inclusive school.
In addition, soap and toilet paper are already available in toilets, there is a separated and repaired medical isolator, cooperation is established with the regional polyclinic, which also provides medical services to the children of the establishment, a complaint box is available for children, etc.
The identified problems will be thoroughly analyzed and concrete recommendations will be presented to the competent authorities for their solution.