Վերջին օրերին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրվում են բողոքներ «Սանիթեք» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից աղբահանությունը սահմանված ժամանակացույցի խախտումներով իրականացնելու վերաբերյալ։
Դիմումներում, ինչպես նաև լրատվամիջոցներում ու սոցցանցերում առկա են տեղեկություններ, որ շուրջ երկու շաբաթ մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում աղբահանությունն իրականացվում է ոչ պատշաճ, իսկ առանձին դեպքերում ընդհանրապես չի իրականացվում, զանգերն ու բողոքները «Սանիթեքի» թեժ գծին մնում են անպատասխան։ Քաղաքացիները պատշաճ չեն ծանուցվում աշխատանքների ձգձգման կամ դրանց կատարման ժամկետների վերաբերյալ։
Հաշվի առնելով, որ նշված բողոքներն ու հանրային մտահոգությունները վկայում են հարցի հանրային նշանակության մասին, Պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է քննարկման ընթացակարգ։
Ձեռնարկվում են օրենքով նախատեսված միջոցներ «Սանիթեք» ընկերության կողմից պարտավորությունների կատարման առնչությամբ։

In recent days, complaints have been addressed to RA Human Rights Defender regarding the waste collection conducted in violation of prescribed schedule by the Armenian branch of “Sanitek” company.
There is information available in complaints, media and social networks that waste collection is carried out improperly in different parts of the capital around two weeks, and in some instances are not carry out at all, the calls and complaints to the hotline of “Sanitek” remain unanswered. No proper notification is provided to citizens about the delays in the works or their implementation period.
Given that the mentioned complaints and public concerns denote the public significance of the issue, the Defender’s Office initiated a discussion procedure.
The necessary measures prescribed by the law are undertaken with regard to the performance of the obligation by “Sanitek” company.