Զինվորական կենսաթոշակի վրա բռնագանձումը վերացնելու համար քաղաքացին դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությանը։
Ըստ դիմումատուի՝ վարչական իրավախախտման հիմքով Արդարադատության նախարարության հարկադիր կատարման ծառայությունը բռնագանձում է տարածել իր հաշմանդամության կենսաթոշակի վրա։ Ավելին, նման պրակտիկա կիրառվել է պարբերաբար։
Պաշտպանի աջակցությամբ ԴԱՀԿ ծառայությունը քաղաքացու խնդիրը լուծել է, քանի որ օրենքի ուժով բռնագանձում չի տարածվում զինվորական հաշմանդամության կենսաթոշակի վրա։
Ավելին, քաղաքացուն վերադարձվել է հաշմանդամության կենսաթոշակից ավելի վաղ, հակառակ օրենքի պահանջի, բռնագանձած գումարները։

A citizen applied for the support of the Human Rights Defender to eliminate the confiscation of the military pension.
According to the applicant, the Compulsory Enforcement Service of the RA Ministry of Justice confiscated the military pension on a basis of administrative offence. Moreover, this practice is commonly undertaken.
Through the support of the Defender the Compulsory Enforcement Service solve the issue, since the law states that military pension for disability cannot be confiscated.
Moreover, the citizen received back the money that was earlier confiscated from military pension, contrary to the requirement of the law.