Հաշմանդամության խումբ ունեցող կինը զանգահարել է մարդու իրավունքների պաշտպանի 116 թեժ գիծ հեռախոսահամարին և տեղեկացրել, որ մարզային բժշկական կենտրոնում անհրաժեշտ ծառայություն մատուցելու համար իրենից գումար են պահանջել և ստացել՝ հաշվի չառնելով հաշմանդամություն ունենալու հանգամանքը:
Կնոջ պնդմամբ՝ վիրաբույժը գումարը պահանջել է՝ պատճառաբանելով, որ բժշկական օգնություն ուսպասարկում ստանալու ուղեգիրը չի ներկայացրել:
Բարձրացված խնդրի առնչությամբ ՀՀ մարդու իրավուքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչը կապ է հաստատել բժշկական կենտրոնի տնօրենի հետ և արդյունքում վճարված գումարը վերադարձվել է քաղաքացուն:

A woman with disability called the Human Rights Defender’s 116 hotline and reported that the regional medical center demanded and received money from her for necessary services provided to her, not taking the woman’s disability status into account.
According to the woman, the surgeon demanded payment, claiming that she did not present a referral for entitlement to free medical aid.
The Human Rights Defender’s representative contacted the head of the medical center regarding the issue raised, and through these efforts the payment was returned to the citizen.