Այսօր ավարտվել են Քրեակատարողական ծառայության և քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների, այդ թվում՝ բժիշկների, հոգեբանների, ազատությունից զրկված անձանց հետ անմիջականորեն շփում ունեցող անվտանգության ապահովման բաժնի և հերթապահ խմբի աշխատակիցների համար Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնած հատուկ քննարկումները:
6 օրերի ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի աշխատակիցները և անկախ փորձագետները ներկայացրել են խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման ոլորտի ներպետական և միջազգային չափանիշները: Քննարկվել են հարցեր քրեակատարողական հիմնարկների սոցիալ-հոգեբանական և բժշկական հիմնախնդիրների, մասնավորապես՝ քրեակատարողական հիմնարկներում հոգեբանական խորհրդատվության, առողջապահական ծառայությունների կազմակերպման, բժշկական էթիկայի, ինքնասպանությունների կանխարգելման և հացադուլի վարման վերաբերյալ:
«Ազատությունից զրկված մարդու նկատմամբ պետք է գործի վստահության կանխավարկած։ Նրա հետ պետք է տարվի անհատական աշխատանք, պետք է մարդուն նախապատրաստել աստիճանական ազատ արձակման, այսինքն՝ դատապարտյալի համար պետք է կանխատեսելի լինի ազատ արձակմանը հասնելու պետության երաշխավորած ճանապարհը: Մենք ի՞նչ ենք արել․ տարիների ընթացքում պահել ենք անձին մեկուսացած ու սոցիալ-հոգեբանական ոչ մի աշխատանք չենք կատարել նրա հետ ու վերջում ասել ենք, որ պատրաստ չէ ազատ արձակման։ Չի կարող պետությունն իր պոզիտիվ պարտականությունը չկատարելու պատճառով մարդուն ասել՝ դու պատրաստ չես ազատ արձակման»,- քննարկումների ժամանակ նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ անփոխարինելի համարելով այս հարցում սոցիալ-հոգեբանական աշխատանքներ իրականացնողների, ազատությունից զրկված անձանց հետ անմիջականորեն շփում ունեցող անվտանգության ապահովման բաժնի և հերթապահ խմբի ծառայողների դերը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մշտապես նշել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը համակողմանի մոտեցում պահանջող գործընթաց է և քրեակատարողական համակարգում աշխատող անձինք պետք է ունենան բավարար սոցիալական երաշխիքներ և պաշտպանված աշխատանք:

Today, the special training-discussions initiated by the Human Rights Defender for the staff of the Penitentiary Service and penitentiary institutions, including doctors, psychologists and security staff who directly interact with persons deprived of liberty are completed.
During the 6-day training-discussions, the representatives of the Human Rights Defender's National Prevention Mechanism and independent experts introduced national and international standards on prevention of torture and inhuman or degrading treatment or punishment. Issues concerning the socio-psychological and medical problems in penitentiary institutions, specifically with regard to psychological consultation, organization of health services, medical ethics, prevention of suicide and supervision over hunger strike were discussed.
“There should be a presumption of confidence towards a person deprived of liberty. An individual work should be carried out with them. It is necessary to prepare a person deprived of liberty for release step by step, namely, a convict should be aware about the roadmap of release guaranteed by the state. What have we done? Over the years, we have kept the person isolated, without carrying out any social-psychological work with him and at the end we said that the person was not ready for the release. The state cannot say to a person that he/she is not ready for a release as a result of not fulfilling its positive obligation”, said the Human Rights Defender Arman Tatoyan highlighting the indispensable role of the social-psychological workers and security staff who directly interact with persons deprived of liberty.
The Human Rights Defender regularly stated that human rights protection is a process which requires a comprehensive approach and the staff working in penitentiary system should have sufficient social guarantees and protected work.