Յուրաքանչյուր քրեական գործով արդար դատաքննության երաշխավորման հրամայականը պահանջում է դատարանի լիարժեք անկախություն ու փաստաբանի պաշտպանված մասնագիտական աշխատանք:
1. Խիստ մտահոգիչ են Մանվել Գրիգորյանի գործով որոշում կայացրած դատավորի՝ Դավիթ Բալայանի, Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանների և նրանց ընտանիքների անդամների հասցեին սոցիալական ցանցերում հնչող ատելության խոսքն ու նրանց արժանապատվությունը վիրավորող գրառումները, սպառնալիքներն ու անգամ բռնության կոչերը: Ավելին, դիտարկումը վկայում է, որ այդ մեկնաբանություններն ու գրառումները դրսևորում են աճի միտումներ:
2. Դատական արդյունավետ իշխանությունը պահանջում է դատարանի և դատավորի լիարժեք անկախություն: Այս բարձր արժեքը երաշխավորված է մեր երկրի Սահմանադրությամբ ու միջազգային պարտավորություններով: Դա նշանակում է անկախություն ինչպես օրենսդիրից ու գործադիրից, ցանկացած այլ մարմնից կամ պաշտոնատար անձից, այնպես էլ միջամտության բացարձակ արգելք դրանցից դուրս որևէ այլ մեկից կամ անձից: Դա նաև նշանակում է դատարանի անկախություն ու անկողմնակալ վերաբերմունք՝ անկախ քննվող գործի բնույթից կամ այդ գործով քրեական հետապնդման ենթարկվող անձի հանրային հեղինակությունից կամ նրա վարկի վերաբերյալ հանրային պատկերացումներից:
3. Դատավորի կողմից քննվող գործը կամ նրա քննությանը ներկայացված հարցը միշտ կոնկրետ է, որի լուծումը պետք է տա ինքը դատարանը՝ հիմք ընդունելով հենց այդ կոնկրետ գործի հանգամանքները:
4. Ստեղծված իրավիճակը հատկապես խնդրահարույց է այն պատճառով, որ դեռևս առկա չէ գործն ըստ էության լուծող, այսինքն՝ Մանվել Գրիգորյանին մեղսագրվող, նրա կողմից ենթադրաբար կատարված հանցանքների մեջ նրա մեղավորության հարցը որոշող դատական ակտ: Սա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր ազդեցություն կարող է վտանգել անձի արդյունավետ դատարանի իրավունքը, ինչն էլ կլինի դատարանի անկախության խաթարման հետևանք՝ վտանգելով արդար դատաքննության հիմնարար իրավունքի իրացումը:
5. Պետք է հատուկ արձանագրել, որ քրեական վարույթի մինչդատական փուլերում գործին վերաբերող ապացույցները կամ մյուս նութերը հանրության համար ունեն սահմանափակ հասանելիություն՝ ի տարբերություն նախաքննության ավարտից հետո դատարանի կողմից հրապարակայնության պայմաններում գործի ըստ էության քննության: Այս կանոնը մինչդատական փուլերում գործում է նաև այն ապացույցների ու նյութերի հասանելիության նկատմամբ, որոնք մեղադրանքի և պաշտպանության կողմերը ներկայացնում են դատարանի քննությանը: Հետևաբար, խնդրում եմ նկատի ունենալ, որ քրեական վարույթի մինչդատական փուլերում հանրության համար առկա չէ գործի հանգամանքների մասին ամբողջական պատկերացում կազմելու օբյեկտիվ հնարավորություն: Նշվածը բխում է քրեադատավարական գործող օրենսդրության պահանջներից:
6. Ստեղծված իրավիճակը խնդրահարույց է նաև փաստաբանների մասնագիտական անկաշկանդ աշխատանքի տեսանկյունից: Այդ մասին են վկայում սոցիալական մեդիայում փաստաբաններին ուղղված ատելության խոսքը, վիրավորական մեկնաբանություններն ու սպառնալիքները:
7. Անհրաժեշտ է նկատի ունենալ, որ փաստաբանը ներկայացնում ու պաշտպանում է անձի, ում պետությունը կասկածում կամ մեղադրում է կոնկրետ, բայց ենթադրյալ հանցանքի կատարման մեջ։ Փաստաբանի առաքելությունն է այդ անձի համար քրեական վարույթի ընթացքում ապահովել որակյալ իրավաբանական օգնություն, իրավական պատշաճ պաշտպանություն մեղադրանքից։ Սա որևէ կերպ չի նշանակում, թե փաստաբանն արդարացնում է հանցագործությունները կամ ապահովում անպատժելիություն։ Փաստաբանի մասնագիտական գործունեությունն ուղղված է հնարավոր ապօրինի հետապնդումից կամ ապօրինի ազատազրկումից յուրաքանչյուրի պաշտպանությանը։
8. Կրկնում եմ ևս մեկ անգամ, որ միջազգային իրավաբանությունը, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքը մեծ պատասխանատվություն է դնում պետությունների վրա նման իրավիճակներ թույլ չտալու համար: Անգամ, եթե պետությունն ինքը չի նպաստել հասարակական կանխակալ ընկալումների, դրա արդյունքում դատարանի ու փաստաբանների նկատմամբ ճնշման ձևավորմանը, միևնույնն է՝ այդպիսի իրավիճակի դեպքում պարտավոր է համապատասխան մարմինների միջոցով գործադրել առավելագույն ջանքեր իրավիճակը մեղմելու, դատական իշխանության անկախության բարձր արժեքի երաշխավորումը, ինչպես նաև փաստաբանների անխոչընդոտ մասնագիտական աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ։ Դա անհրաժեշտ է անել հենց այն նկատառումից ելնելով, որ նման իրավիճակները կարող են ձևավորել դատական իշխանության անկախությանը միջամտության վտանգավոր նախադեպ:

The imperative of guaranteeing a fair trial in each criminal case requires full independence of the court and a protected professional work of advocates.
- The widespread insult, infringement of dignity, hate speech, threats and even calls for violence within social media against the judge Davit Balayan, who made a decision on the detention matter of Manvel Grigoryan, M. Grigoryan’ advocate and their families is precisely concerning. Moreover, observations of the matter indicate that the named comments and other notes in the social media have tendency to grow.
- Effective judicial power requires full independence of the court and the judge. This high value is guaranteed by our country's Constitution and international obligations. The latter means independence from both the legislature and the executive, any other bodies or official, or an absolute prohibition of interference from any other person or entity. It also infers the independence and impartiality of the court regardless of the nature of the case under investigation or the public authority of the person subjected to criminal prosecution or public opinion on his or her credit.
- The case brought before a judge or an issue under the consideration is always concrete, the solution to which the court must give itself based on the circumstances of a specific case.
- The situation is especially concerning because there is no final court decision on the matter of Manvel Grigoryan, whether he eligibly committed the criminal offense and proven guilty. This means that any influence can endanger the right of a person to an effective judiciary, which will result from the infringement of the principle of the independence of the judiciary, endangering the realization of the fundamental right to a fair trial.
- It should be specifically noted that in the pre-trial phase of the criminal proceedings, the evidence or other materials concerning the case has limited access to the public, in contrast to the final trial of the case by a court publicly after the end of the pre-trial investigation. This rule also applies to access to evidence and other materials, which the prosecution and defense parties present before a court at pre-trial stages. Consequently, please note that in the pre-trial phase of the criminal proceedings there is no objective opportunity for the public to have a complete picture of the circumstances of the case. The latter stem from the requirements of the current criminal procedural legislation.
- The situation is also problematic in terms of freely conducting professional legal work. Hate speech, insulting comments and threats to advocates in the social media are evidence of that.
- It is key to consider that an advocate represents and defends a person who is suspected or accused of committing a precise crime, however eligible criminal offence. The advocate's mission is to provide qualified legal assistance and legal protection against the charge during the criminal proceedings to a person. This does not mean that the advocate justifies crimes or provides impunity. The professional work of an advocate aims to protect any person against any possible illegal prosecutions or imprisonment.
- Once again, international jurisprudence, inter alia, the case law of the European Court of Human Rights implies huge obligation on the states to prevent such situations. Even if the state has not contributed to the formation of pressure on the court and advocates resulted from the prejudice public perceptions, it is still the duty of the relevant authorities to make the utmost efforts to mitigate the situation, to guarantee the high value of the judiciary's independence and the unbarred implementation of the professional work of advocates. It is crucial to address such issues from the point of view that such situations can form a dangerous precedent of interference with the judiciary independence.