Սահմանադրական դատարանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա պետական հանրակրթական դպրոցների դասագրքերի համար վճարվող գումարների առնչությամբ ներկայացրել է պետությանն ուղղված կարևոր դիրքորոշումներ:
Մասնավորապես, դատարանը նշել է, որ պետությունը պարտավոր է երաշխավորել սոցիալապես անապահով ընտանիքների սովորողների համար դասագրքերի հասանելիությունն ապահովող որոշակի, թափանցիկ և հավասարության վրա հիմնված ընթացակարգեր: Դատարանը նշել է նաև, որ սոցիալապես անապահով ընտանիքի սովորողներին դասագրքերի անվճար հասանելիությունն ապահովելու կարգը պետք է ամրագրվի օրենքով և դրա հիման վրա ընդունված ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերով:
Հաշվի առնելով Սահմանադրական դատարանի որոշումը՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հարցը քննարկել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ սոցիալապես անապահով ընտանիքի սովորողների դասագրքերն անվճար տրամադրելու կարգը սահմանելու համար:
Հիշեցնենք, որ ամիսներ առաջ «Դիսըբիլիթի ինֆո» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունից, քաղաքացիներից ստացած բողոքների հիման վրա Պաշտպանը դիմել էր Սահմանադրական դատարան դասագրքերի դիմաց գանձվող վճարների սահմանադրականության հարցով: Որպես հիմնավորում նշվել էր նաև այն, որ օրենքով կամ նորմատիվ այլ իրավական ակտով որևէ տարբերակված մոտեցում չի նախատեսվում խոցելի խմբերին դասագրքերի վճարներից ազատելու համար՝ այդ գործընթացը թողնելով ուսումնական հաստատության մանկավարժական և ծնողական խորհուրդների որոշմանը:
Խնդիրն այն է, որ տվյալ դեպքում բացակայում է միասնական կարգավորումը, ինչը հանգեցնում է խտրական վերաբերմունքի: Ավելին, ամոթի և իրենց երեխաներին հնարավոր խարանից զերծ պահելու պատճառով որոշ ծնողներ առհասարակ չեն բարձրաձայնում իրենց կողմից այդ վճարների տրամադրման բարդությունները:

On the basis of the Human Rights Defender’s application, the Constitutional Court has presented important positions to the Government regarding the fees paid for textbooks in public schools.
In particular, the court mentioned that the government is obliged to guarantee transparent and equal procedures concerning the access of textbooks for pupils from socially insecure families. The Court also emphasized that procedure providing access to free textbooks for students from socially insecure families should be prescribed by the law and by-laws.
Taking the Constitutional Court’s decision into consideration, the RA Human Rights Defender Arman Tatoyan discussed the issue of establishing a textbook distribution procedure free of charge for pupils from socially insecure families with the RA Minister of Science and Education Arayik Harutyunyan.
As a reminder, months ago, on the basis of complaints received from the “Disability Info” informative NGO and citizens, the Defender applied to the Constitutional Court regarding the constitutionality of payments for school textbooks. It was also justified that no differentiated approach toward exempting vulnerable groups from textbook payments is envisaged by the law and other normative legal acts, leaving the process to the discretion of the pedagogical and parent councils of the educational institution.
The issue is that in this case a consistent legal regulation is missing, which results in discriminatory treatment. Moreover, out of shame and in order to protect their children from possible stigma, some parents generally do not bring up their financial difficulties in making these payments.