Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները մշտադիտարկման չհայտարարված այց են իրականացրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» ՊՈԱԿ:
Այցի ընթացքում ստուգվել են նշված վայրում անձանց պահման պայմանները, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակը, դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին, ինչպես նաև նրանց առնչվող փաստաթղթերը:
Այցի ընթացքում վեր են հանվել խնդիրներ՝ կապված բուժանձնակազմի քանակի, դեղերի և բժշկական պարագաների, զսպման միջոցների կիրառության, սննդի հետ և այլն:
Արձանագրվել է կենցաղային, այդ թվում՝ սանիտարահիգիենիկ պայմանների բարելավման և վերանորոգման անհրաժեշտություն:
Վերը նշված խնդիրները Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները տեղում քննարկել են ՊՈԱԿ-ի տնօրինության հետ:
Արձանագրված բոլոր խնդիրները համապատասխան վերլուծություններով սահմանված կարգով կամփոփվեն և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկների հետ միասին կներկայացվեն ոլորտի իրավասու մարմնին:

The representatives of the Human Rights Defender paid an unannounced monitoring visit to “Dzorak” mental health care center SNCO of the RA Ministry of Labor and Social Affairs.
During the visit, living conditions, the state of rights protection of persons living at the center and its compliance with the established requirements, as well as documents concerning those persons were examined.
Issues with regard to the number of medical staff members, medicines and medical supplies, use of restraint measures, nutrition and other issues were raised.
The necessity of improving household, including sanitary-hygiene conditions and renovation was recorded.
The representatives of the Defender’s Office discussed the above named issues with the administration of the SNCO.
The recoded issues will be summarized in a prescribed manner and will be presented to competent authorities with recommendations for their solutions.