Ինչպես նշված է մեր հայտարարության մեջ, Պաշտպանի աշխատակազմում այս պահին համապարփակ ուսումնասիրություն է իրականացնում թեմայի վերաբերյալ։
Միաժամանակ, պետք է նշել, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան հաղորդումներում ու զեկույցներում մշտապես բարձրացվել են մարդու իրավունքների լրջագույն խախտումները։ Հիմնարար խախտումներ են արձանագրվել նաև հենց Արման Թաթոյանի զեկույցներում (2016 թվականի հուլիսյան իրադարձությունների, հոգեբուժական կազմակերպություններում մարդու իրավունքների վիճակի, քրեակատարողական հիմնարկներում առողջության պահպանման մասին զեկույցներում և այլն):
Ավելին, Արման Թաթոյանն 2008 թվականին անմիջականորեն մասնակցել է Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցի կազմմանը, ղեկավարել է Երևանի Հյուսիսային պողոտայի բնակիչների սեփականության իրավունքի ու մարտի 1-ի գործերով արդար դատաքննության իրավունքի վերաբերյալ զեկույցի կազմման աշխատանքները:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ երեկ տարածված հայտարարությունից ակնհայտ է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիրքորոշումն անցումային արդարադատության մասին ընդամենը նախնական գնահատական էր երևույթին առհասարակ:
Ավելին, նույն հայտարարության մեջ խոսվում է նաև դատական համակարգում խնդիրների, դրանց նախկինում պատշաճ ուշադրություն չդարձնելու մասին:

As it is mentioned in our statement, the Defender’s Office currently conducts a comprehensive study of the subject.
At the same time, it should be noted that the annual reports of the Human Rights Defender have always raised serious human rights violations. The fundamental violations have also been recorded in Arman Tatoyan's reports (reports on the events of July 2016, on the state of human rights in psychiatric institutions, on health care in penitentiary institutions, etc.).
Moreover, in 2008, Arman Tatoyan directly participated in the preparation of the Human Rights Defender's report on the events of March 1st, managed the preparation of the reports on the property right of the residents of Northern Avenue, as well as on the right to a fair trial related to the March 1st cases.
Taking into account above mentioned, it is clear from yesterday's announcement that the Defender’s position on transitional justice was merely a preliminary assessment of that phenomenon in general.
Moreover, the same announcement also discusses the problems in the judicial system, as well as speaks about not paying proper attention to them before.