Արման Թաթոյանը ԱՄՆ Հայ իրավաբանների միության տարեկան համագումարին ներկայացրել է հատուկ զեկույց Հայաստանում մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության վերաբերյալ
Արման Թաթոյանը ԱՄՆ Հայ իրավաբանների միության տարեկան համագումարին ներկայացրել է  հատուկ զեկույց Հայաստանում մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության վերաբերյալ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հունիսի 20-ին ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում մասնակցել է ԱՄՆ Հայ իրավաբանների միության տարեկան համագումարին և ներկայացրել է հատուկ զեկույց Հայաստանում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության զարգացման վերաբերյալ: Հատուկ նիստը նախագահել է Միության կառավարման խորհրդի անդամ Գարո Ղազարյանը:
Մասնավորապես, Պաշտպանը խոսել է Հայաստանում 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի մասին: Հատուկ շեշտադրման են արժանացել այն հարցերը, որոնք վերաբերում են վերջին մեկ տարվա ընթացքում մարդու իրավունքների զարգացումներին: Պաշտպանը ներկայացրել է իր դիրքորոշումները Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, սոցիալական մեդիայում արժանապատվությունը նվաստացնող ու ատելության խոսքի վիճակի և մի շարք այլ արդիական հարցերի մասին:
Արման Թաթոյանը խոսել է նաև Արցախի մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության, Արցախի ժողովրդավարական ճանաչելիության հարցում իր կատարած աշխատանքների, Արցախի գործընկերոջ հետ համագործակցության մասին: Պաշտպանը վերահաստատել է հիմնարար սկզբունքն այն մասին, որ տարածքի քաղաքական կարգավիճակը չի կարող ազդեցություն ունենալ իրավունքների պաշտպանության վիճակի վրա:
Համաժողովի ընթացքում ԱՄՆ հայ փաստաբանները բարձր են գնահատել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունն ու ազդեցությունը երկրում մարդու իրավունքների համակարգի կատարելագործման հարցում: Քննարկվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի ու ԱՄՆ Հայ իրավաբանների միության համագործակցության ուղղությունները:
Նշենք, որ այցին մասնակցում է նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը: Այցը կազմակերպվել է ԱՄՆ-ում Հայ իրավաբանների միության հրավերով:

Arman Tatoyan presented a special report on the human rights and democracy in Armenia to the Annual Meeting of the Armenian Bar Association in the USA
On June 20, the Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan participated in the Annual Meeting of the Armenian Bar Association in Los Angeles and presented a special report on the development of human rights and democracy in Armenia. The special session was chaired by the member of the Board of Governors of the Association, Garo Ghazarian.
Particularly, the Defender spoke about the activities of the Human Rights Defender during April-May events in 2018. The issues concerning the development of human rights were emphasized. The Defender presented his position on the judicial reforms in Armenia, the fight against corruption, humiliating and hate speech in the social media and a number of other actual issues.
Arman Tatoyan also talked about the protection of our compatriots in Artsakh, his activities towards the recognition of democracy in Artsakh, cooperation with his counterpart in Artsakh. The Defender reaffirmed the fundamental principle that the political status of the territory cannot have an impact on the protection of the rights.
During the meeting, the Armenian advocates in the USA highly appreciated the Human Rights Defender’s activities and impact on the improvement of the human rights system in the country. The directions of the cooperation between the Human Rights Defender and the Armenian Bar Association have been discussed.
The Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan also participates in the visit. The visit is organized by the Armenian Bar Association in the USA.