Կանանց իրավունքների պաշտպանության և խտրականության բացառման նպատակով մարտի 19-ին Գյումրիում տեղի է ունեցել քննարկում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և Շիրակի մարզի հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Հետազոտական և կրթական կենտրոնի ղեկավար Լուսինե Սարգսյանը ներկայացրել է Պաշտպանի տարեկան հաղորդումներում արձանագրված խնդիրները կանանց իրավունքների վերաբերյալ։
Մասնավորապես, քննարկվել են աշխատանքային իրավունքների խախտումների կանխարգելման, առողջության պահպանման իրավունքի հետ կապված խնդիրներ, ինչպես նաև անդրադարձել են բռնության ազդեցությանը կանանց, երեխաների և այլ խոցելի խմբերի վրա։
USAID-ի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված քննարկման ժամանակ կարևորվել է կանանց մասնակցությունը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ոլորտներում:
Շիրակի մարզի ՀԿ-ները բարձրացրել են մի շարք խնդիրներ, որոնց լուծման ուղղությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել իրականացնել համատեղ աշխատանք։

On March 19 a discussion was held in Gyumri between the representatives of the Human Rights Defender's Office and NGOs of Shirak Region regarding the protection of women's rights and the elimination of discrimination.
Lusine Sargsyan, Head of Research and Educational Center of the Human Rights Defender's Office, presented the women's rights issues recorded in the Defender’s annual reports.
In particular, issues pertaining to the prevention of labor rights violations, to the right to healthcare, as well as the impact of violence on women, children and other vulnerable groups were discussed.
During the discussion, which was organized within the framework of the project on “Promoting Human Rights Protection in Armenia for All” funded by the USAID, the importance of women's participation in political, economic and cultural spheres was emphasized.
NGOs of Shirak Region had raised a number of issues and an agreement was reached to work jointly towards their solution.