Կենսաթոշակի ստանալիս մարդիկ բախվում են խնդիրների․ Պաշտպանի տարեկան հաղորդման մանրամասները
Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018 թվականի տարեկան հաղորդման մեջ տեղ են գտել կենսաթոշակային ոլորտում առկա թե՛ գործնական, թե՛ օրենսդրական խնդիրներ։ Արդյունքում Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված բողոքների հիման վրա վեր են հանվել ոլորտում առկա համակարգային խնդիրներ:
Մասնավորապես, տարեկան հաղորդման մեջ նշվում է՝
1. առկա չէ ՀՀ կենսաթոշակառուի կենսաթոշակային գործը Հայաստանի Հանրապետությունից այլ պետություն ուղարկելու՝ այնտեղ կենսաթոշակ նշանակելու համար, այնուհետև կրկին հետ վերադարձնելու դեպքում նախկին չափով և պայմաններով կենսաթոշակ ստանալու հնարավորություն:
2. առկա չէ մի շարք երկրների հետ կենսաթոշակային ապահովության բնագավառում համապատասխան համաձայնագիր, որով կենսաթոշակի անցնելիս կհաշվարկվեր այդ պետություններում աշխատած ժամանակահատվածը:
3. առկա չէ աշխատանքային ստաժի հաշվառման արդյունավետ մեխանիզմ, որը հնարավորություն կտա ապացուցման բեռը բաշխել կենսաթոշակային մարմնի վրա հավասարապես:
4. կենսաթոշակ նշանակելիս բավարար չէ իրականացվող պատշաճ վարչարարությունը, համապատասխան վերաբերմունքը և խորհրդատվությունը, ինչն ուղղակիորեն ազդում է կենսաթոշակի իրավունքի իրացման վրա:
Ուսումնասիրելով արձանագրված խնդիրները՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը տարեկան հաղորդման մեջ ներկայացրել է նաև լուծման առաջարկներ։
Մասնավորապես,
1.     Անհրաժեշտ է «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում կատարել փոփոխություններ՝ կարգավորումներ նախատեսելով առ այն, որ կենսաթոշակային գործը Հայաստանի Հանրապետությունից այլ պետություն ուղարկելու, այնուհետև հետ վերադարձնելու դեպքում անձի կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը վերականգնվի նախկին չափով և պայմաններով:
2.    Անհրաժեշտ է  ընդլայնել Հայաստանի Հանրապետության հետ համապատասխան համաձայնագիր ունեցող երկրների շրջանակը:
3. Որպես առաջնային քայլ անհրաժեշտ է վերացնել  1992 թվականի հունվարից մինչև 2013 թվականի հունվարի 1-ն աշխատանքային գործունեությունը հաստատելու համար աշխատանքային գրքույկից բացի սոցիալական վճարներ կատարելը կամ աշխատավարձ ստանալը հաստատող փաստաթղթեր ներկայացնելու պահանջը  այն կենսաթոշակառուների համար, ովքեր նշված ժամանակահատվածում աշխատել են պետական հաստատություններում:
4. Անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր դեպքով իրականացնել բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննարկում և ուժեղացնել վերահսկողությունը սոցիալական ապահովության տարածքային բաժինների աշխատակիցների նկատմամբ:
Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել էր տարեկան հաղորդման մեջ տեղ գտած խնդիրները, որոնց առնչվում են մարդկանց մասնակի, արտոնյալ պայմաններով, ինչպես նաև երկարամյա ծառայության կենսաթոշակ նշանակելու ոլորտում առկա խնդիրներին։

The Human Rights Defender’s Annual Report of 2018 contains both practical and legislative problems with regard to pensions.
The complaints addressed to the Human Rights Defender revealed systemic issues in the field.
In the Annual Report it is particularly noted that:
- There is no possibility to transfer the pension case from Armenia to another state for the purpose of assigning a pension there, and then, in case of return, to receive a pension in the same amount and on the same conditions in Armenia.
- There are no pension agreements with many countries that would allow to calculate the employment period in those countries when retiring.
- There is no effective mechanism for calculating one’s employment period that equally reverses the burden of proof on the pension authority.
- During the assignment of pensions, the administration, attitude, and consultation capacities do not properly suffice, that directly affect the realization of the right to pensions.
Examining the recorded issues, the Human Rights Defender also presented proposals for their solution in the Annual report.
Specifically,
1.It is necessary to amend the RA Law "On state pensions", stating that in cases of pension transfer from Armenia to another state, and then, upon return, the right of the individual to their pension is restored in the same amount and on the same conditions.
2.It is necessary to expand the scope of countries that have relevant agreements with the Republic of Armenia:
3. It is necessary to conduct in each case a full, comprehensive and objective examination, as well as to strengthen oversight towards the employees of the social security territorial units.
Earlier, the Human Rights Defender published the issues recorded in the Annual Report related to the assignment of partial, privileged, and long service pensions.