Մարդու իրավունքների պաշտպանի խախտման որոշման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով Ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել հոգեբուժական հիվանդանոցում անձին ապօրինի պահելու հանցագործության հատկանիշներով:
Մասնավորապես, դեռևս անցյալ տարվա հոկտեմբերի 25-ին չհայտարարված այցի հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանը «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն» ՓԲԸ-ում (նախկինում՝ «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն) արձանագրել էր չափահաս և գործունակ անձին իր կամքին հակառակ ապօրինի պահելու դեպք՝ ոչ հոժարակամ բուժման ընթացակարգերի բացակայության պայմաններում: Այդ անձը կարողացել էր լքել հոգեբուժարանը Պաշտպանի իրավասու ներկայացուցչի միջամտությունից հետո։
Դեպքից հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կայացվել էր մարդու իրավունքների խախտման առկայության մասին որոշում, որն ուղարկվել էր Գլխավոր դատախազին, Ոստիկանության պետին և Առողջապահության նախարարին:
Այս նույն դեպքով Պաշտպանի որոշման հիման վրա Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը հարուցել է վարչական վարույթ, որի արդյունքում հոգեբուժարանում արձանագրվել են խախտումներ և տրվել են պարտադիր կատարման ենթակա հանձնարարականներ։

Based on the materials prepared on the basis of the decision of the Human Rights Defender on violation of human rights, the Police initiated a criminal case on illegally keeping a person in a psychiatric hospital.
In particular, on the basis of an unannounced visit on October 25, 2018 the Human Rights Defender recorded a case of illegally and unwillingly keeping of an adult and capable person in the National Center for Mental Health CJSC (formerly “Nubarashen” Psychiatric Center) in the absence of non-voluntary treatment procedures. The person was able to leave the psychiatric hospital after the intervention of the Human Rights Defender's authorized representative.
After the incident, the Human Rights Defender made a decision on violation of human rights and sent it to the Prosecutor General, the Police Chief and the Minister of Health.
Based on the Human Rights Defender's decision the Health and Labor Inspection Body instituted administrative proceedings, as a result of which violations were registered in the psychiatric organization and mandatory instructions were given.