Պետական գնումների հետ կապված բողոքներ քննող անձը բավարարել է հրատապ բաց մրցույթին մասնակցած կազմակերպության ներկայացրած բողոքն այն գործով, որով Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչը ներգրավվել էր բողոքի քննությանը՝ որպես կողմ։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ գործարար կազմակերպություններից մեկի ղեկավարը, համաձայն չլինելով պետական կարիքների համար կազմակերպված հրատապ բաց մրցույթին մասնակցած մրցույթի արդյունքներին, դիմել էր պետական գնումների բողոքները քննող անձին՝ միաժամանակ ներկայացնելով միջնորդություն Մարդու իրավունքների պաշպանին՝ բողոքի քննությանը որպես կողմ ներգրավելու համար։
Գործարարների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության երաշխավորման նպատակով Պաշտպանի ներկայացուցիչը որպես կողմ մասնակցել էր գնումների հետ կապված բողոքի քննությանը։
Կարևորելով գնումների կազմակերպման գործընթացում պետական մարմինների կողմից որոշակիության և հստակության սկզբունքների պահպանման անհրաժեշտությունը՝ Պաշտպանի աշխատակազմում մշակվել և ՀՀ կառավարությանն է ներկայացվել «Գնումների գործընթացի կազմակերպման կարգը հաստատելու և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի փետրվարի 10-ի N 168-ն որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի մայիսի 4-ի N 526-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը։
Նախագծով առաջարկվում է գնումների գործընթացում հայտերի բացման նիստի ընթացքում իրականացված գնահատման արդյունքում մասնակցի հայտում անհամապատասխանություններ արձանագրվելու պարագայում մասնակցին այդ մասին տեղեկացնելիս հստակ նշել, թե կոնկրետ որ հարցին է վերաբերում անհամապատասխանությունը։
Առաջարկվող փոփոխությունների իրականացումը պայմանավորված է տնտեսական գործունեության ազատության և տնտեսական մրցակցության երաշխավորման, ինչպես նաև ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու սահմանադրական իրավունքի նկատմամբ պետության անհամաչափ միջամտության կանխման, գործարար միջավայրի բարելավման, փոքր և միջին բիզնեսի շահերի պաշտպանության անհրաժեշտությամբ։

The person examining public procurement-related appeals has satisfied the company’s appeal, which participated in an urgent open tender. The Human Rights Defender’s representative was involved as a party to the complaint’s investigation.
We have informed earlier that the head of a business company, disagreeing with the results of an urgent open tender organized for state needs, lodged a complaint to the person examining procurement-related appeals and applied to the Human Rights Defender’s Office for the involvement of the Defender as a party to the investigation of the complaint.
The Defender’s representative was involved as a party to the procurement-related appeal’s investigation to ensure the effective protection of entrepreneurs’ rights.
Highlighting the importance of observing the principle of certainty by state bodies during procurement processes, the Defender’s Office has prepared and presented a draft on amending the Government decision about the procurement organization and appeal process to the Government.
The draft envisages to clearly state the precise point of non-conformity in the application to the participants, when informing them about the results of the tender during application opening session of the procurement process.
The proposed amendments are conditioned by the necessity of guaranteeing the freedom of economic activity and economic competition, as well as of preventing the disproportionate interference in the constitutional right of engaging in entrepreneurial activities, improving the business environment, protecting interests of small and medium-sized business.