Մարդու իրավունքների պաշտպանին հանձնարարությամբ՝ բողոքների, ինչպես նաև «թեժ գիծ» հեռախոսահամարին ստացված ահազանգերի հիման վրա մարտի 22-ին այց է իրականացվել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» և «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկներ:
Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում մարտի 21-ից հացադուլ հայտարարած կալանավորված անձի հետ: Հացադուլը պայմանավորված է քրեական գործի քննության, ինչպես նաև որոշակի քննչական գործողություններ կատարելու պահանջով: Նշվածի կապակցությամբ կալանավորված անձը Պաշտպանին հասցեագրել է նաև գրավոր բողոք:
Ուսումնասիրվել են նաև հացադուլ հայտարարած անձի բժշկական փաստաթղթերը, իսկ առողջական վիճակի հարցերը քննարկվել են բուժանձնակազմի հետ։
Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ նաև ազատությունից զրկված այլ անձանց հետ: Բողոքների հիմնական մասը վերաբերել է դատավճիռների վերանայման հնարավորություններին, քրեական գործերով քննությանը, բժշկական օգնությանը, պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատմանը, պատժի կրումը շարունակելու նպատակով մեկուսացվածության առավել ցածր աստիճան ունեցող ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխելուն, Համաներման ակտի կիրառմանը, արտաքին աշխարհի հետ կապի ապահովման պայմաններին, պահման պայմաններին, ինչպես նաև կալանքը կրելու համար այլ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելուն:
Հարցերից շատերը քննարկվել են քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի հետ, որոնց մի մասը տեղում լուծվել են:
Ազատությունից զրկված անձանց կողմից բարձրացված մյուս հարցերի լուծման կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության շրջանակներում կձեռնարկվեն օրենքով նախատեսված անհրաժեշտ քայլեր, այդ թվում՝ իրավասու մարմիններին ուղղված գրավոր հաղորդակցությամբ։

Unannounced visits to Nubarashen and Vardashen Penitentiary Institutions: private interviews were held with the persons on hunger strike and other persons deprived of liberty
On March 22, upon the instruction of the Human Rights Defender and based on complaints and calls received via hotline, a visit was carried out to Nubarashen and Vardashen Penitentiary Institutions of the Ministry of Justice.
The Defender's representatives had a private interview with a detainee who started a hunger strike in Nubarashen Penitentiary Institution on March 21st. The hunger strike is conditioned by the investigation of the criminal case, as well as the request for conducting certain investigative activities. In this connection, the detainee also addressed a written complaint to the Defender.
The medical records of the person who is on hunger strike have been examined and his health issues were discussed with the medical staff.
During the visit, private interviews were also held with other persons deprived of their liberty. The majority of the complaints pertain to the possibility of reviewing the judgments, investigating criminal cases, medical care, early conditional release, transfer to a penitentiary institution with a lower degree of isolation, application of the Amnesty Act, terms of maintaining contact with the outside world, transferring to another penitentiary.
Many of the raised issues were discussed with the administration of the penitentiary, some of which were solved on the spot.
In order to solve the issues raised by persons deprived of liberty, the necessary steps envisaged by the law will be undertaken within the mandate of the Human Rights Defender, including written letters that will be addressed to competent authorities.