Դեկտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել փախստականների և ապաստան հայցող անձանց իրավունքների ապահովման վերաբերյալ համաժողով։ Այն կազմակերպվել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան ներկայացուցչության և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի համատեղ ծրագրի շրջանակում։ Միջոցառմանը մասնակցել են Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, Հայաստանում ՄԱԿ ՓԳՀ ներկայացուցիչ Աննա Կարին Օստը և ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության մարդու իրավունքների հանձնակատարի աշխատակազմի պատվիրակությունը։ Հանդիպմանը մասնակցել և ելույթներով հանդես են եկել նաև ոլորտի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում փախստականների և ապաստան հայցող անձանց իրավունքների ապահովման վերաբերյալ Պաշտպանի 2017 թվականի արտահերթ զեկույցում արձանագրված` ոլորտի խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլերը։ Այս տարվա ընթացքում իրավասու պետական մարմինների կողմից իրականացվել են զեկույցում նշված առաջարկությունների կատարմանն ուղղված քայլեր: Մասնավորապես, քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող օտարերկրացիների, այդ թվում՝ փախստականների և ապաստան հայցող անձանց՝ տեսազանգից օգտվելու ուղղությամբ ձեռնարկվել են օրենսդրական և գործնական միջոցառումներ: Ապաստան հայցող անձանց շրջանում առավել տարածված լեզուներով թարգմանվել են Հատուկ կացարանի ներքին կարգապահական կանոնները, ինչպես նաև այնտեղ բնակվող ապաստան հայցող անձանց իրավունքների և պարտականությունների վերաբերյալ այլ տեղեկություններ և այլն:
Այնուամենայնիվ, չվերադարձելիության սկզբունքն ամրագրող համապատասխան հոդվածում բացակայում է մահապատժի ենթարկվելու վտանգի առկայության պարագայում անձի արտաքսման կամ հանձման արգելքը: ՀՀ օրենսդրությամբ չի նախատեսվում անձանց իրավական կարգավիճակ, որը հնարավորություն կտա լրացուցիչ պաշտպանություն սահմանել փախստականի կարգավիճակի համար անհրաժեշտ չափանիշներին չբավարարող, սակայն չվերադարձնելու սկզբունքի պաշտպանությունից օգտվող օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց համար և այլն:
Միջոցառման ընթացքում Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ներկայացվել են նաև 2017 թվականի ընթացքում քրեակատարողական հիմնարկներ և Միգրացիոն Ծառայության Հատուկ կացարան, ինչպես նաև այլ հատուկ հաստատություններում մշտադիտարկման արդյունքները, արձանագրված խնդիրները: Մասնակից իրավասու պետական մարմինները ներկայացրել են դրանց լուծման ուղղությամբ կատարված գործողությունները և ծրագրերը:
Օրինակ՝ անհրաժեշտ է բոլոր հիմնարկներում ապահովել բավարար պայմաններ կրոնական ծեսերի իրականացման համար: Կարևոր է նաև ազատությունից զրկած փախստականների և ապաստան հայցող անձանց համար անհրաժեշտ կրոնական գրականության ապահովումը և այլն։
Համաժողովի ավարտին, կարևորվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան ներկայացուցչության և Միգրացիոն ծառայության միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը։ Կարևորվել է նաև իրավասու պետական մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ աշխատանքը:

On December 21, a conference dedicated to the rights protection of refugees and asylum seekers took place. It was organized in the framework of the joint project between the Representation of United Nations High Commissioner for Refugees in Armenia and the RA Human Rights Defender’s Office. The Human Rights Defender Arman Tatoyan, the UNHCR Representative in Armenia Anna-Carin Öst, Head of Migration Service of the Ministry of Territorial Administration and Development Armen Ghazaryan, as well as the Delegation of the Human Rights Commissioner of the Russian Federation participated in the event. Representatives of NGOs operating in the field also attended the meeting and made presentations.
During the conference, the participants discussed the steps aimed at solving issues in the field, which are stated in the 2017 Ad Hoc Report of the Defender on Ensuring the Rights of Refugees and Asylum Seekers in the Republic of Armenia. During this year, relevant state authorities took steps aimed at implementing the recommendations outlined in the Report. Particularly, legislative and practical measures have been taken to ensure the possibility of video calls for foreigners, including refugees and asylum seekers in penitentiary institutions. Internal disciplinary rules of the Reception Center, as well as other information on rights and obligations of asylum seekers living there were translated into the most common languages among asylum seekers.
Nevertheless, the relevant article regulating the principle of non-refoulement lacks a prohibition of expulsion or extradition if there is a danger that the person may be subjected to death penalty. The RA legislation does not envisage a legal status providing additional protection for those foreign citizens and persons without citizenship who are not eligible for refugee status but also enjoy the right of non-refoulement, etc.
During the conference, the Defender’s Office presented the results of monitoring visits to penitentiary institutions, Reception Centre of Migration Service and to other special institutions, as well as presented the recorded issues. Participating relevant state bodies presented their actions and projects aimed at solving these issues.
For example, in all institutions sufficient conditions should be provided in order to carry out religious rituals. It is also important to provide religious literature for refugees and asylum seekers who are deprived of their liberty, etc.
At the end of the conference, the importance of effective cooperation between the Office of the Human Rights Defender, the Representation of United Nations High Commissioner for Refugees in Armenia and Migration Service was underlined. The joint work of relevant state bodies and NGOs was also highlighted.