Քաղաքացիական հասարակության շուրջ 50 կազմակերպություն, այդ թվում՝ Պահապան զարգացման հիմնադրամը և ՀՀ Երեխաների պաշտպանության ցանցը հանդես են եկել միասնական հայտարարությամբ, որով դատապարտում են վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից հայկական սահմանամերձ գյուղերի խաղաղ բնակչության և հատկապես մանկական հաստատությունների գնդակոծումը։
Հիշեցնենք, որ քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ գնդակոծությունների կապակցությամբ փաստահավաք աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած աշխատանքային խումբը սեպտեմբերի 21-ին այցելել է ադրբեջանական զինված ուժերի թիրախում գտնվող Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բաղանիս և Կոթի գյուղեր:
Բացառապես իրավապաշտպան աշխատանք իրականացնելու և առաջնային աղբյուրից հավաստի տվյալներ ձեռք բերելու նպատակով՝ փաստահավաք խումբն արձանագրել է վնասվածքների բազմաթիվ հետքեր Կոթի գյուղում, ինչպես նաև Բաղանիսի գյուղապետարանի ու դպրոցի պատերին, տանիքներին, քաղաքացիական բնակիչների տների պատերին ու վնասված պատուհաններին: Գյուղի բնակիչներն ու վարչակազմի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցների ընթացքում նշել են, որ այդ վնասցածքներն ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գյուղը թիրախային գնդակոծության ենթարկելու հետևանք են (կիրառված են նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ): Կրակոցների արդյունքում վնաս է պատճառվել նաև Կոթի գյուղի բնակչի առողջությանը:
Փաստահավաք աշխատանքների ու անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների արդյունքներով կկազմվի արտահերթ զեկույց՝ անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուներով: Զեկույցը կուղարկվի ինչպես միջազգային կառույցներին, այնպես էլ ՀՀ համապատասխան պետական ու հասարակական իրավապաշտպան կառույցներին:

Nearly 50 civil society organizations, including the Pahapan Foundation and the Armenian Child Protection Network, have issued a joint statement condemning the recent Azerbaijani shelling of the peaceful population and especially children's institutions in the borderline villages of Armenia.
On September 21, the working group led by the Human Rights Defender Arman Tatoyan visited Baghanis and Koti villages of Tavush region targeted by the Azerbaijani armed forces in order to carry out fact-finding activities on the shelling of the civilian population.
With the sole purpose of protecting human rights and of obtaining credible first-hand information, the fact-finding mission recorded numerous sings of damage in Koti village, as well as in Baghanis village: on the walls of the administration building and of the school of Baghanis, on the roofs, on the walls and damaged windows of civilian houses.
During the private interviews, the villagers and representatives of the administration mentioned that those damages had been the consequence of the targeted shelling of the village (large-caliber machine guns were also used). As a result of the shelling a villager of Koti was wounded as well.
Based on the fact-finding activities and necessary examinations, an ad hoc report will be prepared both in English and in French. The report will be sent to international organizations, as well as to the RA relevant state bodies and non-governmental human rights organizations.