Նոյեմբերի 5-ին՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների օրը, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կենտրոնական և մարզային ստորաբաժանումներն ուսումնասիրել են ընտրական իրավունքի ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ տեղեկությունները, ինչպես նաեւ աշխատանքային խմբեր են գործուղվել մարզեր:
Ուսումնասիրվել է զանգվածային լրատվության միջոցներում, սոցիալական ցանցերում տեղ գտած՝ ընտրություններին առնչվող 52 հրապարակում:
Դրանք վերաբերել են տեղամասային կենտրոններին հարող տարածքում խմբերով հավաքվելուն, մեքենաների կուտակումներին, քվեարկության գաղտնիությանը, ընտրողներին կաշառք բաժանելուն, քաղաքացիներին ուղղորդելու դեպքերին, ընտրատեղամասերի կահավորման, ինչպես նաեւ ընտրությունների կազմակերպման եւ անցկացման հետ կապված հարցերին:
Ընտրախախտումների վերաբերյալ արձանագրված դեպքերից 16-ով բարձրացված հարցերը հաստատվել են, եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում արագացված ընթացակարգով ստացել են լուծում: Որոշ դեպքերում տեղամասային կենտրոններում վերացվել են նաեւ մարդկանց և մեքենաների կուտակումները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն առանձին ուսումնասիրել է նաեւ լրագրողների եւ դիտորդների աշխատանքի հնարավոր խոչընդոտների վերաբերյալ տեղեկությունները: Թեժ գծին ստացված 2 բանավոր բողոքներից 1-ը վերաբերել է լրագրողական տեղեկատվություն հայցելուն, մյուսը՝ լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելուն:
Այդ առումով, մասնավորապես, «Ցայգ» հեռուստաընկերության «Այսօր» լրատվականի նկարահանող խմբի աշխատանքներին խոչընդոտելու, ինչպես նաև Ախուրյանի թիվ 32/01 տեղամասային կենտրոնում ընտրողներին կաշառք բաժանելու վերաբերյալ տվյալները քրեական դատավարության շրջանակում ստուգման համար կուղարկվեն քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնին:

On November 5, the election day of local self-governing bodies, the central and regional departments of the Human Rights Defender’s Office examined the information on alleged violations of the right to election, and working groups were dispatched to regions.
52 social network and mass media publications related to the elections have been examined.
Publications related to congregations of groups and cars in the vicinities of polling stations, the confidentiality of voting, bribing the voters, guiding the citizens, the placement of furniture, as well as questions on organization and the conduct of elections.
Questions raised in 16 cases on electoral rights violations were confirmed, and they were solved through an accelerated process as a result of the work conducted jointly with the Central Electoral Commission.
The Human Rights Defender’s Office separately examined information about possible obstacles to the work of journalists and observers. One of the oral complaints received through the hotline related to request for journalistic information, and the other – obstruction of the performance of professional activities.
In this respect, the information on the obstruction of the performance of professional activities of the videotaping group of “Tsayg” TV channel and “Aysor” news, as well as the details on bribing of voters at polling station Akhuryan 32/01 will be sent to criminal prosecution authorities to be examined in the framework of criminal procedure.