Այսօր՝ ապրիլի 27-ին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի որոշմամբ արագ արձագանքման խումբ է մեկնել Գյումրի երեկոյան Վարդանանց հրապարակում նախատեսվող հանրահավաքի կապակցությամբ: Բացի այդ, նշենք, որ քաղաքացիներն ահազանգ ունենալու դեպքում կարող են զանգահարել ինչպես թեժ գծի 116 անվճար հեռախոսահամարին, այնպես էլ Շիրակի մարզային ստորաբաժանում (ք․ Գյումրի, Մհեր Մկրտչյան 44, բն.46, հեռ․ +374 312 4 19 81):
Երևանում և մարզերում հավաքներ նախաձեռնելու առաջին պահից Պաշտպանի աշխատակազմում սահմանվել է աշխատանքի արտակարգ գրաֆիկ, ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք, ըստ մասնագիտական ուղղությունների, իրականացնում են թե՛ հավաքների շուրջօրյա դիտարկում, թե՛ այցեր՝ կապված հավաքների մասնակիցներին ոստիկանության կողմից մեկուսացնելու փաստերի հետ, և թե՛ ԶԼՄ-ների հրապարակումների ու սոցիալական ցանցերի մշտադիտարկում:

Today, on April 27, by the decision of the Human Rights Defender, a rapid response group has left for Gyumri with regard to the planned demonstration on Vardanants Square in the evening. It should be also noted that, in case of any alarms, citizens may call the free hotlines (116), as well as Shirak regional office (44 Mher Mkrtchyan str., Gyumri, apt .46, tel. +374 312 4 19 81).
From the very beginning of the demonstrations in Yerevan and regions, the Defender’s Office has set emergency regime for work, established working groups, which, according to their professional directions, carry out round-the-clock monitoring of the demonstrations and conducting visits related to isolation cases of the participants of demonstrations by the police, as well as monitoring media publications and social media networks.