Երեւանի ավագանու «Բարեւ Երեւան» խմբակցության անդամներ Արմեն Մարտիրոսյանին եւ Դավիթ Սանասարյանին ձերբակալելու հաջորդ օրը՝ հուլիսի 30-ին ՀՀ ոստիկանության Ձերբակալված անձանց պահելու վայր են այցելել եւ նրանց հետ առանձնազրույցներ ունեցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները: Այնուհետեւ, նրանց կալանավորելուց անմիջապես հետո ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անձամբ այցելել եւ ՀՀ արդարադարատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում առանձին հանդիպել է ինչպես Ա. Մարտրիրոսյանին, այնպես էլ Դ. Սանասարյանին:
2016 թվականի օգոստոսի 5-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հրապարակային դիմում են հասցեագրել Երեւանի ավագանու «Բարեւ Երեւան» խմբակցության անդամները՝ խնդրելով Պաշտպանի աջակցությունը Ա. Մարտիրոսյանի եւ Դ. Սանասարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոխելու հարցում:
Հաշվի առնելով Ա. Մարտիրոսյանի եւ Դ. Սանասարյանի հետ առանձնազրույցների արդյունքները, ինչպես նաեւ Երեւանի ավագանու «Բարեւ Երեւան» խմբակցության դիմումի հանգամանքները՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի որոշմամբ սկսվել է հարցի քննարկման ընթացակարգ: Այնուհետեւ, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իր իրավասության սահմաններում Ա. Մարտիրոսյանի եւ Դ. Սանասարյանի հայտնած բոլոր տեղեկությունները սահմանված կարգով ամփոփվել եւ այսօր ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարին՝ քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում դրանք քննարկելու նպատակով:
Մեր կողմից կատարված գործողությունների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններն ուղարկվել են նաեւ Արմեն Մարտիրոսյանին եւ Դավիթ Սանասարյանին:

On July 30, the next day of detention of Armen Martirosyan and David Sanasaryan, the members of “Hello Yerevan” fraction of Yerevan Council of Elders the representatives of the Human Rights Defender visited the place of detention of the Police of RA and had private talks with them. Then, immediately after their detention, the Human Rights Defender of RA personally visited “Nubarashen” Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of RA and separately met with A. Martirosyan and D. Sanasaryan.
On August 5, 2016 the members of “Hello Yerevan” fraction addressed a public appeal to the RA Human Rights Defender, asking for the Defender’s support in order to change the chosen precautionary measure towards A. Martirosyan and D. Sanasaryan.
Taking into account the results of private talks with A. Martirosyan and D. Sanasaryan, as well as the circumstances of the appeal of the “Hello Yerevan” fraction of the Yerevan Council of Elders, a discussion procedure has been started by the decision of the Defender. Then, within the scope of his competence, the Human Rights Defender of RA has summed up the information provided by A. Martirosyan and D. Sanasaryan and sent to the acting Prosecutor General of RA in order to discuss it within the scope of preliminary investigation.
Detailed information regarding our actions have also been sent to Armen Martirosyan and Davit Sanasaryan.