Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի աշխատանքը 16:30-ի դրությամբ
Ժամը 16:30-ի դրությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեժ գծին ստացվել է 40 ահազանգ: Հնարավոր բոլոր դեպքերում դրանք արագացված ընթացակարգով ստացել են լուծում, ինչպես նաեւ բողոք ներկայացնողներին տրամադրվել է իրավաբանական խորհրդատվություն: Բողոքները հիմնականում վերաբերում են ընտրատեղամասերում կուտակման, քվեարկության ընթացքի առցանց հեռարձակման խափանման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց կողմից քվերակությունը կատարելու հարմարությունների բացակայության հետ կապված հարցերին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստացվել է 5 ահազանգ՝ կապված հաշմանդամություն ունեցող անձանց քվեարկության համար անհրաժեշտ պայմանների բացակայության հետ: Պաշտպանի աշխատակազմի եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համատեղ քննարկման արդյունքում ընտրատեղամասեր այցելած հաշմանդամություն ունեցող անձանց համապատասխան պայմաններ չունեցող բոլոր տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում կցուցաբերվի համապատասխան աջակցություն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում գործող աշխատանքային խումբն ուսումնասիրվել է ընտրական իրավունքի ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների, սոցիալական ցանցերի օգտատերերի հրապարակած 800-ից ավել հաղորդում: Հրապարակումներում առկա է նաեւ լրագրողների մասնագիտական գործությունն առերեւույթ խոչընդոտելու դեպքեր, մասնավորապես՝ Երեւանի Ռուսթավելու 15 հասցեի մոտակայքում «Araratnews.am» եւ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողների հետ տեղի ունեցած միջադեպը: Կարեւոր է, որ այդ առիթով արդեն իսկ նախաձեռնվել է Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հատկապես ուշադրությամբ է հետեւում լրագորղների եւ դիտորդների աշխատանքի հնարավոր խոչընդոտների վերաբերյալ տեղեկատվությանը: Հիշեցնում ենք, որ լրագրողի մասնագիտական պարտականությունների կատարմանը խոչընդոտելը քրեորեն պատժելի արարք է՝ անկախ նրանից՝ այդ աշխատանքը խոչընոտողը պաշտոնատար անձ է, թե՝ ոչ:
Շարունակվում են նաեւ Շիրակի, Լոռու, Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերում Պաշտպանի աշխատանքային խմբերի կողմից իրականացվող ուսումնասիրությունները: Մարզերին առնչվող հրաարակումներից 79 կապակցությամբ սկսվել են քննարկման ընթացակարգեր, համապատասխան պարզաբանումներ պահանջվել ընտրական հանձնաժողվներից եւ ոստիկանության համապատասխան մարմիններից:
Ժամը 16:30-ի դրությամբ քվերակության ընթացքի վերաբերյալ քրեակատարողական հիմնարկներից ահազանգեր չեն ստացվել:
Պաշտպանի աշխատակազմն անընդհատ կապի մեջ է նաեւ Եվրամիության պատվիրակության ներկայացուցչի եւ ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ դիտորդական խմբի անդամների հետ:

As of 4 p.m. the hotline of the Human Rights Defender’s Office received 40 calls. Complaints were resolved in a short period of time where possible, as well as legal consultation was provided to all citizens. The complaints were mainly concerning the accumulation of people in polling stations, failure to stream the electoral process online, the lack of facilities to make voting possible for persons with disabilities.
The Human Rights Defender’s Office received 5 calls on the lack of facilities to make voting possible for persons with disabilities. As a result of a discussion between the Ombudsman’s Office and the Central Election Committee, special assistance will be provided to persons with disabilities in all polling stations where there is a lack of necessary facilities.
The working group of the Human Rights Defender’s Office has analyzed more than 800 media publications concerning the alleged violations of electoral rights.
There were cases when journalist’s activities were evidently impeded, in particular the incident that took place with the journalists of “Araratnews.am” and “Azatutyun” radiostation nearby Rustaveli Street. In connection with this a proceeding under the Criminal Procedure Code has been initiated.
The Human Rights Defender’s Office is attentively following information regarding the possible obstacles for activities of journalists and observers. Any such obstacle for journalists is a criminal offence, despite the fact whether it is committed by a state authority or not.
The activities of the working groups continue in Shirak. Lori, Syunik and Gegharkunik provinces. Discussion procedures were initiated over 79 publications concerning the provinces and corresponding clarifications were requested from electoral commissions and police officers.
As of 4:30 p.m. no calls have been received on the electoral procedure from Penitentiary institutions.
During the whole day the Ombudsman’s Office is in contact with the EU Delegation’s external consultant on elections and the OSCE/ODIHR Election Observation Group members.