Հոկտեմբերի 28-29-ը Ծաղկաձորում անցկացվել է ‹‹Ազատությունից զրկված անձանց մեկուսացում. միջազգային չափանիշներ›› խորագրով երկօրյա դասընթաց: Այն կազմակերպվել է «Աջակցություն Հայաստանում քրեական արդարադատության համակարգի բարեփոխումներին և պայքար վատ վերաբերմունքի և անպատժելիության դեմ» ծրագրի շրջանակներում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության արդյունքում:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ով կարևորել է ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների ապահովման հարցերի քննարկումն ու հնարավոր լուծումների նախանշումը՝ նմանատիպ միջոցառումների անցկացման միջոցով:
Դասընթացի հիմնական նպատակն էր քննարկման առարկա դարձնել ազատությունից զրկված անձանց մեկուսացման հետ կապված օրենսդրական և գործնական խնդիրները, դրանց լուծմանն ուղղված միջազգային իրավական մոտեցումները՝ կատարելագործելով այս ոլորտում մասնակիցների մասնագիտական պատրաստվածությունը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ինչպես Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այնպես էլ ՀՀ արդարադատության նախարարության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Դասընթացին փորձագետի կարգավիճակով հրավիրված էին խոշտանգումների կանխարգելման ոլորտում երկարամյա փորձ ունեցող իրավաբան Միլոշ Յանկովիչը և դատական բժիշկ Մարիա Դեֆինիս-Գոյանովիչը: Վերջիններս, մասնավորապես, անդրադարձել են ազատությունից զրկված անձանց մեկուսացման միջազգային չափանիշներին և առաջադեմ փորձին, ազատությունից զրկված և մեկուսացված անձանց բժշկական օգնության կազմակերպմանը, ինչպես նաև ազատությունից զրկված անձանց կողմից հացադուլ հայտարարելու դեպքում առաջ եկող բժշկական և իրավական խնդիրներին:
Առանձին քննարկման առարկա են դարձել հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց մեկուսացման, նրանց նկատմամբ զսպման միջոցներ կիրառելու, ինչպես նաև ազատությունից զրկված խոցելի անձանց մեկուսացման հետ կապված խնդիրները:

Two-day training on “Isolation of people deprived of liberty: international standards”
On October 28 and 29, a two-day training on “Isolation of people deprived of liberty: international standards” took place in Tsaghkadzor. It was organized in the framework of the project “Supporting the criminal justice reform and combating ill-treatment and impunity in Armenia”, within the cooperation between the Human Rights Defender’s Office and the Council of Europe.
RA Human Rights Defender, Arman Tatoyan during his opening speech highlighted the importance of discussions of issues related to securing the rights of people deprived of liberty and outlining possible solutions through organizing similar events.
The main aim of the training was to discuss practical and legislative issues related to the isolation of people deprived of liberty, international approaches for their resolution, enhancing the participants’ professional skills in this field.
Representatives of the Human Rights Defender's Office, as well as of RA Ministry of Justice and the civil society participated in the event.
Milos Jankovic, a lawyer with extensive experience in the field of torture prevention, and forensic doctor Marija Definis-Gojanovic were invited to the event as experts. The latter referred to international principles and the best practice on isolation of people deprived of liberty, as well as the medical and legal issues arising in cases of hunger strikes by people deprived of liberty.
Issues related to the isolation of people with mental health problems, repressive measures taken against them, as well as the isolation of vulnerable individuals were subject to separate discussions.